fbpx

Janów

Pstrąg, taniec i zabawa. To była kolejna znakomita impreza w Złotym Potoku

fot. Urząd Gminy Janów

Pstrąg to towar eksportowy gminy Janów. W Złotym Potoku rozpoczął się kulinarny marsz tej szlachetnej ryby na stoły całego kontynentu. Tutaj hrabia Edward Raczyński, ówczesny właściciel złotopotockich włości, założył gospodarstwo i rozpoczął w 1881 roku hodowlę pstrąga tęczowego. Pstrągarnia działa nieprzerwanie, co daje jej tytuł najstarszej w Europie. Samorząd lokalny dba o tę tradycję, organizując już po raz dwudziesty czwarty „Święto Pstrąga”.

Ta jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cieszących się wielką popularnością imprez plenerowych na terenie powiatu częstochowskiego wróciła w tym roku po dwuletniej przerwie. I choć w sobotę 6 sierpnia obchody zakłócił nieco padający deszcz, to kolejnego dnia arenę wydarzeń nawiedziły już tłumy spragnionych dobrej zabawy i smakowania miejscowego specjału.

A głównego bohatera można było spróbować na kilkanaście sposobów. Przygotowywali go nie tylko lokalni mistrzowie gastronomii, ale każdego roku organizatorzy dbają, aby w programie nie brakowało również pokazów gwiazd znanych ze srebrnego ekranu. W minionych latach gościli między innymi Jacek Kuroń, Ewa Wachowicz, Jacek Wan, Karol Okrasa, Magdalena Gessler, Theofilis Vafidis czy Pascal Brodnicki.

– W sobotę publiczność mogła skosztować przyrządzoną przez Joannę Studnicką, uczestniczkę Masterchefa, zupę z pstrągiem po hiszpańsku. W niedzielę z kolei wielu emocji dostarczył konkurs kulinarny „Pstrąg na 12 sposobów” przygotowany przez Hotel Kmicic. Pierwszą nagrodę wywalczyła w nim Aleksandra Różańska z Rzerzęczyc, drugą Jolanta Kurek z Myszkowa a trzecią Monika Warząszka z Swarządza – mówi Anna Tarczyńska, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie.

Na scenie zlokalizowanej na błoniach przy „Amerykanie” pojawiły się ponadto znani polscy artyści muzyki tanecznej. Pierwszego dnia zabawę umilali Nowator, B-QLL i Greso, a w niedzielę wystąpił z kolei kwartet wokalno-rozrywkowy Szafa Gra oraz zaprezentowali się debiutanci – wokalistka Maja Wudecka i Sunny Saunders. Do tańca porwał wszystkich również zespół Daj To Głośnej i jeden z częstochowskich dj-ów.

Jak na imprezę rodzinną przystało, wśród atrakcji nie zabrakło wielu wydarzeń towarzyszących, wesołego miasteczka czy konkursów i zawodów dla najmłodszej, jak i nieco starszej publiczności.

– Święto Pstrąga to już tradycyjnie Otwarte Zawody Wędkarskie organizowane przez Zarząd Koła Wędkarskiego „Irydion”. W pierwszym dniu w zawodach spławikowych zwycięzcami zostali kolejno Przemysław Kosielak, Waldemar Minkina i Patryk Świąc. W drugim dniu w zawodach spinningowych najlepsi okazali się Łukasz Pruciak, Kamil Świąc oraz Tomasz Nowak – informuje dyrektor SOKiS-u.

Puchary oraz dyplomy dla laureatów wręczał wójt Edward Moskalik, jak również Zygmunt Białas, prezes wspomnianego koła wędkarskiego. Nagrody rzeczowe dla zwycięzców oraz smaczne ryby wędzone dla uczestników zawodów ufundowali natomiast właściciele pstrągarni w Złotym Potoku.

Jednym z wielu akcentów wydarzenia było wręczenie nagród w gminnym etapie konkursu Ekologiczna Zagroda 2022. W tym roku pierwsze miejsce i nominacje do etapu powiatowego przypadło Justynie Tuora z Bystrzanowic, drugie Leszkowi Korzec z Ponika a trzecie zdobyły Elżbieta Sobota i Kamila Stawiarz ze Złotego Potoku.

– Było super. II Święto Jurajskiej Ryby oraz XXIV Święto Pstrąga po dwuletniej przerwie znów zagościło na złotopotockich błoniach! Dziękujemy organizatorom, sponsorom, współpracownikom, obsłudze oraz wszystkim, którzy byli z nami w weekend 6-7 sierpnia. Już dziś zapraszamy na jubileuszowe XXV Święto Pstrąga w Złotym Potoku w przyszłym roku – zachęca Anna Tarczyńska.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter