fbpx

Miedźno

Punkt programu „Czyste Powietrze” ponownie obsługuje stacjonarnie

fot. Piotr Biernacki

Po długiej przerwie związanej z pandemicznymi obostrzeniami, z początkiem czerwca wznowił pracę stacjonarną gminny punkt obsługi programu „Czyste Powietrze”. Czynny jest dwa dni w tygodniu – w każdy wtorek i czwartek.

Miniony rok i pierwsza połowa obecnego w działalności punktu upłynęła głównie pod znakiem zdalnej obsługi mieszkańców. Pomimo trudności w bezpośrednich kontaktach lokalni urzędnicy i tak przez ten czas zdołali pomóc siedemdziesięciu sześciu osobom, które wyraziły zainteresowanie pozyskaniem dofinansowania na wymianę starego źródła ciepła lub termomodernizację swoich domów. Tyle bowiem wniosków przekazali do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Gmina Miedźno doradcze wsparcie dla swoich mieszkańców i pomoc w uzyskaniu dofinansowania zaoferowała jako jedna z pierwszych w regionie. Umowa o współpracy pomiędzy instytucjami podpisana została bowiem już na początku sierpnia 2019 roku. Obecnie podobne rozwiązania wdrożyło ponad sto trzydzieści samorządów z całego województwa.

– Byliśmy jedną z pierwszych gmin w województwie, które zdecydowały się na podpisanie porozumienia o współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przy wdrażaniu programu „Czyste Powietrze”. Ta dobra współpraca zaowocowała zwiększeniem zainteresowania mieszkańców programem, co ma oczywisty wpływ na poprawę jakości powietrza w naszej gminie – komentuje wójt Piotr Derejczyk.

Na jaką pomoc mogą liczyć zainteresowani? Pracownicy udzielają kompleksowej informacji w zakresie komplementowania niezbędnej dokumentacji, sposobu obliczenia dochodu czy wypełniania wniosku. Dokonują również jego wstępnej weryfikacji oraz finalnie przyjmują wnioski o dofinansowanie. 

– Zainteresowani skorzystaniem z fachowej pomocy i doradztwa mogą zgłaszać się w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 10 do 15. Liczę, że wznowiona działalność punktu i przywrócenie obsługi w pełnym zakresie spowodują, że w kolejnych miesiącach z jego usług skorzysta jeszcze większa liczba mieszkańców niż dotychczas – dodaje włodarz.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter