fbpx

Ekologia w powiecie

Rędziny z „Zielonym Czekiem”. Gmina zrealizowała najlepszą inwestycję proekologiczną w województwie

fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach

14 listopada podczas uroczystości zorganizowanej na Stadionie Śląskim w Chorzowie ogłoszono zwycięzców i laureatów tegorocznej edycji „Zielonych Czeków”. Ta doroczna, przyznawana od 1994 roku nagroda Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, jest uhonorowaniem tych osób i instytucji, które swoją działalnością oraz podjętymi inicjatywami wniosły szczególny wkład w ochronę środowiska.

Na konkurs wpłynęły łącznie czterdzieści trzy zgłoszenia. Statuetki oraz nagrody w wysokości 10 tys. zł zostały przyznane w czterech kategoriach – „Gmina przyjazna dla czystego powietrza”, „Ekologiczna osobowość roku”, „Inwestycja proekologiczna roku”, oraz „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej”.

Pośród laureatów znalazła się w tym roku gmina Rędziny. Kapituła konkursu uznała, że otwarta 4 sierpnia w Karolinie nowa, biologiczno-mechaniczna oczyszczalnia ścieków, to najlepsza proekologiczna inwestycja w województwie bieżącego roku. Realizowane przeszło trzy lata zadanie pochłonęło prawie 17 mln zł. To także jedna z największych inwestycji współfinansowanych ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Instytucja przekazała na ten cel ponad 8 mln zł, a kolejne wsparcie – 2,5 mln zł – przyszło również z funduszy unijnych.

Oddana do użytku instalacja dysponuje przepustowością sięgającą 2000 m³ na dobę. To prawie siedmiokrotnie więcej niż jej poprzedniczka. Jest tak duża, że zabezpieczy potrzeby wszystkich miejscowości i pozwoli spokojnie planować budowę kolejnych odcinków kanalizacji.

– Cieszę się niesamowicie z tej nagrody. Wreszcie ktoś mocniej zauważył tę niezwykle ważną dla naszej gminy inwestycję. Obecnie, jako jedyni w powiecie częstochowskim, mamy zagwarantowaną oczyszczalnię ścieków dla całej gminy, bo nie ma drugiej takiej – mówi Paweł Militowski, wójt Rędzin. – Podjęta kilka lat temu decyzja o budowie była więc strzałem w dziesiątkę, patrząc na wszystko także pod kątem tego, co się obecnie dzieje na rynku usług budowlanych i dużego wzrostu cen materiałów. To był mega wydatek, którego tak naprawdę mieszkańcy nie widzą, nie zauważają na co dzień, ale obecnie za te pieniądze takiej instalacji już byśmy nie zrealizowali. Bez niej z kolei nie byłoby możliwości dalszego rozwoju sieci kanalizacji na naszym terenie – dodaje.

Obok lokalnego samorządu wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Katowice oraz Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Oblackie Centrum Młodzieży.

Ponadto w kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza” Zielony Czek trafił do gminy Bieruń, za wielotorowe działania w zakresie walki o czyste powietrze. Dzięki aktywnej działalności punktu tamtejszy samorząd znalazł się na pierwszym miejscu w pierwszym ogólnopolskim rankingu jako najbardziej aktywna gmina w programie. Ponadto miasto prowadzi szereg innych działań proekologicznych, w tym finansowanych ze środków europejskich, jak cykliczne nasadzenia drzew i krzewów czy modyfikuje nieefektywne oświetlenie. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały gminy Wilkowice, Ślemień, Świerklaniec, Gaszowice oraz Chorzów i Zabrze.

– Bardzo nas to cieszy, ale przyznam, że nie spodziewaliśmy się aż tak dużej liczby zgłoszeń, które wpłynęły na konkurs. W tym roku po raz pierwszy przyznany został „Zielony Czek” w kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza”. Kapituła zdecydowała, że na tę nagrodę zasłużyła gmina Bieruń, bo w zakresie walki o czyste powietrze działa wielotorowo – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

„Ekologiczną osobowością roku” została natomiast Gabriela Guściora-Konieczna, pedagog, inicjatorka i koordynatorka szeregu przedsięwzięć pogłębiających wiadomości na temat funkcjonowania przyrody. Na co dzień działa na rzecz upowszechnienia wiedzy w zakresie skutków niszczącej działalności gospodarczej i społecznej człowieka oraz rozwijania świadomości ekologicznej wśród uczniów czy pozostałych mieszkańców Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali z kolei Erwin Grzegorzek, Marta Wojciechowska-Smolarz, Michał Łada i Małgorzata Bednarek.

W ostatniej z kategorii – „Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej” – Zielony Czek trafił do Fundacji „Czas na Las”, za prowadzenie edukacji ekologicznej w ramach edukacji przedszkolnej, polegającej na kształtowaniu u dzieci odpowiedzialności za stan przyrody poprzez budzenie świadomości ekologicznej. Wyróżniono ponadto Fundację Ekologiczna „Arka” oraz działające w Kaletach koło Polskiego Związku Wędkarstwa.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter