fbpx

Powiat częstochowski

Rolnicy otrzymają wyższy zwrot akcyzy za paliwo

fot. Pixabay

Producenci rolni, którzy chcą odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy zużywany w gospodarstwie, od 1 lutego będą mogli składać wnioski w urzędach gmin właściwych ze względu na miejsce położenia posiadanych gruntów. Nabór dokumentów potrwa cały miesiąc.

Z początkiem roku zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy dotyczące zwrotu podatku akcyzowego od paliwa zużytego do produkcji rolnej. Z korzyścią dla rolników podniesiono limity przysługującej pomocy do stu litrów na hektar, co oznacza tym samym wyższe kwoty zwrotów. Prawo do ubiegania się o nie zyskali ponadto hodowcy bydła.

Stawka podstawowa pozostała na dotychczasowym poziomie. Do każdego zewidencjonowanego dowodem zakupu litra oleju napędowego wyniesie ona złotówkę. Łatwo więc przeliczyć, że maksymalnie będzie można uzyskać 100 zł z każdego użytkowanego hektara. Dla hodowców z kolei, limity określono na poziomie 30 zł do każdej dużej sztuki bydła.

Aby ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego, wraz z wnioskiem należy załączyć faktury lub ich kopie, poświadczające dowód zakupu paliwa pomiędzy 1 sierpnia 2018 roku, a 31 stycznia 2019 roku. Hodowcy bydła muszą jednak pamiętać i o tym, by postarać się o zaświadczenie wydawane przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które potwierdzi ilość sztuk bydła z uwzględnieniem przelicznika DJP. Pod uwagę będą brane stany średnioroczne z roku poprzedniego.

Przysługujące pieniądze mają być wypłacane w kasach urzędów lub też zostaną przelane na podany we wniosku rachunek bankowy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter