fbpx

Poczesna

Rozdanie Syderytów przesunięte. To przez obostrzenia sanitarne

fot. Waldemar Deska/Urząd Gminy Poczesna

Nie wiadomo kiedy odbędzie się gala, podczas której zasłużonym dla gminy osobom wręczane są tzw. Syderyty. Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, ze względu na sytuację epidemiczną, nagrody za ubiegły rok przyznane zostaną w późniejszym, póki co trudnym do określenia terminie.

– Syderyty to forma uhonorowania mieszkańców gminy Poczesna, którzy przyczynili się do jej rozkwitu – wyjaśnia Iwona Skorupa, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

Od pięciu lat nagroda wręczana jest laureatom, których wcześniej wyłania specjalna kapituła. Całość przedsięwzięcia podsumowuje uroczysta gala, podczas której halę sportową w Poczesnej szczelnie wypełniają parlamentarzyści, samorządowcy różnych szczebli, mieszkańcy oraz laureaci z poprzednich lat.

Pomysłodawcą Syderytów jest Krzysztof Ujma, wójt Poczesnej, a sama nagroda nawiązuje do górniczej historii regionu i kopalnictwa rud żelaza, które miały znaczący wpływ na rozwój gminy. Syderyt to minerał zawierający dużą ilość tego pierwiastka. Stosowany jest w hutnictwie, czasem także jako kamień jubilerski.

Projekt statuetki wykonał Jerzy Kędziora, światowej sławy rzeźbiarz, a także od kilkunastu lat mieszkaniec gminy Poczesna. Atutem każdej z figur jest jej niepowtarzalność. Poszczególne egzemplarze zawierają nieregularny kawałek prawdziwego syderytu.

Wyróżnienie wręczane jest osobom wybitnie zasłużonych w dziedzinie działań propagujących rozwój oświaty, kultury i sztuki, przedsiębiorczości, propagowania sportu, ochrony zdrowia i opieki społecznej, ochrony środowiska oraz za szczególne osiągnięcia na rzecz gminy Poczesna.

– Syderyty to duża i prestiżowa gala, która zasługuje na wspaniałą oprawę i udział w uroczystości wszystkich naszych zacnych gości. Mając na uwadze ich zdrowie, z uwagi na panujące obostrzenia wiemy, że pomimo zachowania odpowiedniego reżimu sanitarnego i organizacyjnego, nie byłoby możliwe zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa zdrowotnego – wyjaśnia powody przesunięcia terminu gali dyrektor Skorupa.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter