fbpx

Ekologia w powiecie

Rozdano promesy na nowe samochody pożarnicze. Otrzymało je kilka gmin z regionu

fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach

Podczas uroczystej zbiórki w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Katowicach-Szopienicach przedstawiciele samorządów oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych z województwa śląskiego odebrali promesy na zakup nowych samochodów. Nie zabrakło i akcentów z regionu częstochowskiego. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało się w tym roku wesprzeć czterysta pięćdziesiąt sześć jednostek ochotniczych straży pożarnych. Na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych przekazanych zostanie około 175 mln zł.

W samym województwie śląskim promesy trafiły do czterdziestu ośmiu jednostek OSP, które otrzymają łącznie 38 mln zł na zakup dziesięciu ciężkich, trzydziestu średnich i ośmiu lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Zakupy sfinansowane zostaną ze środków Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przyznane dofinansowania nie pokryją oczywiście wszystkich kosztów zakupu i doposażenia samochodów. Swój wkład będą musiały wnieść także poszczególne jednostki oraz samorządy.

Wsparcie na zakup nowego sprzętu powędrowało w powiecie częstochowskim do OSP Koniecpol II, OSP Aleksandria (gm. Konopiska), OSP Kuchary, OSP Janów i OSP Wrzosowa. Dwie pierwsze nabędą średnie pojazdy, jednostka z terenu gminy Mstów – lekki, a samorządy Janowa i Poczesnej wzbogacą się o wozy strażackie typu ciężkiego.

W powiecie kłobuckim natomiast bazę powiększą strażacy z Łobodna (gm. Kłobuck), Czarnej Wsi (gm. Wręczyca Wielka) i Praszczyk (gm. Panki), a w myszkowskim – OSP Cynków w gminie Koziegłowy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter