fbpx

Kłobuck

Rozpoczęły się obchody XX Dni Długoszowskich. Potrwają do najbliższej niedzieli

fot. Wikipedia

W organizowanym w Kłobucku przez Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” wydarzeniu, oprócz popularyzacji osoby Jana Długosza, głównym tematem będą rocznice związane z ogłoszonym rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego i Cypriana Kamila Norwida, a także setna rocznica podpisania traktatu ryskiego.

Obchody upamiętniające słynnego dziejopisa i zarazem proboszcza miejscowej parafii św. Marcina rozpoczęły się w minioną niedzielę. O godz. 13.30 z Rynku im. Jana Pawła II wystartował XIX Ogólnopolski Bieg Uliczny Szlakiem Jana Długosza „Wieniawa”. O godz. 16 z kolei uczestnicy wzięli udział w biegu głównym.

Natomiast na poniedziałkowe popołudnie w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku zaplanowano otwarcie wystawy „Zarys – proces tworzenia”. Początek wydarzenia o godz. 18. Dzień później o godz. 15 w lasach Nadleśnictwa Kłobuck odbędą się z kolei uroczystości przy odnowionym krzyżu śp. Hilarego Lemańskiego.

W środę uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wezmą udział w XX Ogólnopolskim Międzyszkolnym Konkursie Historycznym „Jan Długosz i jego czasy”, a w czwartek od godz. 10 do 13 w sali konferencyjnej miejscowego magistratu zainteresowani będą mogli wysłuchać wykładów uniwersyteckich. W trakcie sesji zaplanowany został też występ duetu Olgi i Siergieja Wowkotrub.

– Profesor Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przedstawi wykład „Traktat ryski. Dla kogo zwycięski? Dla Piłsudskiego czy Lenina?” – informują organizatorzy. – Omówione zostaną również zagadnienia obecności Cypriana Kamila Norwida w przestrzeni polskiego romantyzmu. Tym zajmie się zajmie dr hab. Marek Dybizbański z Uniwersytetu Opolskiego, a dr hab. Marceli Antoniewicz z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie opowie o sensacjach XV wieku, czyli o przypadkach dwóch braci Janów Długoszów – dodają.

W najbliższy piątek o godz. 11 także w sali konferencyjnej urzędu miejskiego, zostanie otwarta wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki – Polak, mąż, ojciec, bohater”. Dzień później o godz. 10 wystartuje XXIX Rajd Rowerowy Szlakiem Jana Długosza „Wieniawa”. Uczestnicy pokonają trasę z Kłobucka do Nowej Brzeźnicy i z powrotem. Tego samego dnia, dla miłośników rockowych brzmień, o godz. 18 rozpocznie się koncert „Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu” w wykonaniu zespołu Cree.

W niedzielę, na zakończenie obchodów XX Dni Długoszowskich, o godz. 12 w kościele św. Marcina zostanie odprawiona uroczyste nabożeństwo, po którym odsłonięta i poświęcona zostanie pamiątkowa tablica współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Augustianek w Polsce – Matki Katarzyny z Kłobucka.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter