fbpx

Przyrów

Rozpoczęły się poszukiwania wykonawcy oczyszczalni ścieków

fot. Pxhere

Z początkiem grudnia urząd gminy ogłosił przetarg na budowę i przebudowę gminnej oczyszczalni ścieków w Przyrowie. Nowa instalacja ma mieć dobową przepustowość sięgającą nawet 600 m³. Na inwestycję wójt Robert Nowak pozyskał 10,7 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych.

Pod koniec października przyszła promesa o przyznaniu dofinansowania. 2 grudnia rozpoczęło się poszukiwanie wykonawcy. Tempo pracy miejscowego urzędu wydaje się być wzorcowe. Trzeba jednak wspomnieć i o tym, że do tego zadania gmina przygotowywała się już od kilku lat. Projekty i dokumentacja były już dawno gotowe. Brakowało tylko najważniejszego – funduszy. Nie udało się ich wcześniej pozyskać z programów unijnych, więc wykorzystano okazję, by środki zdobyć z wdrożonego przez rząd Programu Inwestycji Strategicznych. Ze zgłoszonych przez wójta Roberta Nowaka wniosków, do dofinansowania wybrano jeden – właśnie budowę i przebudowę lokalnej oczyszczalni ścieków.

Miejscowy samorząd chce, aby dotychczasowa instalacja zwiększyła swoje moce przerobowe do maksymalnej wielkości 600 m³ na dobę. Inwestycja jest tą z kategorii kluczowych, by móc w przyszłości rozwijać sieć kanalizacji sanitarnej na terenie gminy.

– To najważniejsza inwestycja dla naszej gminy, od wielu lat wyczekiwana, która będzie służyć mieszkańcom. Bardzo ważna pod względem ekonomicznym i zarazem niezbędna w zakresie gospodarki wodno-ściekowej – podkreśla wójt Robert Nowak. – Dofinansowanie w kwocie prawie 11 mln zł to ogromna suma pieniędzy, mając na uwadze oczywiście skalę naszego rocznego budżetu. Dla mnie osobiście to olbrzymi sukces. Planowane uruchomienie i oddanie do użytkowania nowej instalacji to maj 2023 roku – dodaje.

W ramach zamówienia przyszły wykonawca będzie musiał zadbać o wybudowanie pompowni ścieków surowych, budynku socjalno-technicznego, zadaszonych reaktorów biologicznych z zintegrowanymi pionowymi osadnikami wtórnymi, stanowiska zlewnego ścieków dowożonych z mechanicznym podczyszczaniem, płyty najezdnej czy napowietrzanego zbiornika retencyjno-uśredniającego ścieków dowożonych. Ponadto powstanie zbiornik osadu, wiata na agregat prądotwórczy, stanowisko pomiarów ścieków oczyszczonych, chlorownia, wiata na osad odwodniony oraz pompownia ścieków oczyszczonych.

Prace mają również objąć infrastrukturę towarzyszącą i zagospodarowanie terenu wokół oczyszczalni jak drogi, ogrodzenie przepompowni, chodniki, place manewrowe czy modernizację stacji transformatorowej dla zwiększenia poboru energii. Przy oczyszczalni zamontowane zostaną także odnawialne źródła energii. Planowane jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 96kW.

Oferty od wykonawców mają być otwarte 27 grudnia. Później będą one szczegółowo analizowane. O tym, kto zajmie się budową tej najważniejszej i największej od lat inwestycji na terenie Przyrowa zainteresowani przekonają się najpewniej w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter