fbpx

Ekologia w powiecie

Rozstrzygnięto konkurs Zielona Pracownia_Projekt’2020. Pieniądze otrzyma pięć szkół z regionu

fot. WFOŚiGW w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął szóstą edycję konkursu „Zielona Pracownia_Projekt’2020”. Z terenu powiatów częstochowskiego oraz kłobuckiego wsparcie otrzyma pięć placówek.

Z dwustu sześciu zgłoszeń wyłoniono czterdzieści trzy najbardziej atrakcyjne i proedukacyjne projekty zielonych pracowni. Na ich realizację szkoły z województwa otrzymają łącznie 320 tys. zł.

– Wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs jury oceniało pod kątem pomysłu na zagospodarowanie pracowni, wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetykę, kreatywność, innowacyjność rozwiązań, różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu oraz zasadność ich zakupu – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Konkurs „Zielona Pracownia_Projekt’2020” skierowany był do szkół podstawowych i średnich. O dofinansowanie mogły ubiegać się te, które nie otrzymały wsparcia w poprzednich edycjach. Jego przedmiotem było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych.

Maksymalna wysokość nagrody nie mogła przekroczyć 20 proc. kosztu całkowitego wdrożenia projektu i stanowić więcej niż 7,5 tys. zł. Tę kwotę przyznano pięciu placówkom z regionu.

Z terenu powiatu częstochowskiego wybrano projekt z gminy Poczesna „Wrzosowisko to nie wszystko – Zakątek zapylaczy” zgłoszony przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej.

Kolejne cztery nagrodzone mieszczą się w kłobuckim. Chodzi o Szkołę Podstawową Nr 1 im. Władysława Sebyły w Kłobucku, która zgłosiła inicjatywę „Las wiedzy – ekologiczna podróż”. Następnie Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Starokrzepicach wygrała inicjatywą „Młody Odkrywca”, podstawówka ze Złochowic w gminie Opatów – „Zieloną ekobazą na Wesołej”, a Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Popowie – „Pracownią Eko – Janek”.

1 kwietnia ruszy z kolei nabór wniosków w konkursie „Zielona Pracownia’2020”. Najlepsze będą mogły otrzymać dotację w wysokości do 30 tys. zł.

– Pierwsza edycja konkursów „Zielona Pracownia_Projekt” i „Zielona Pracownia” odbyła się w 2015 roku. Od tego czasu, dzięki dotacjom WFOŚiGW w Katowicach, powstało dwieście pięćdziesiąt zielonych pracowni, na których utworzenie Fundusz wydał ponad 8,5 mln zł – informuje biuro prasowe Funduszu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter