fbpx

W POWIATACH

Rusza projekt, który pomoże w restrukturyzacji gospodarstw leżących na obszarach zagrożonych ASF

fot. Adrian Biel

Rolnicy, którzy planują zrezygnować z produkcji trzody chlewnej na obszarach objętych afrykańskim pomorem świń, będą mogli się ubiegać o przyznanie środków na restrukturyzację swoich gospodarstw.

28 lutego rusza specjalny program. By z niego skorzystać, konieczne będzie złożenie wniosku w oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Hodowcy będą mieli na to czas do 28 marca.

Restrukturyzację gospodarstwa będzie można przeprowadzić jeśli rolnik dysponuje zasobami powyżej jednego hektara i wielkości ekonomicznej mniejszej niż 13 tys. euro. Kolejnym warunkiem jest brak korzystania z rekompensaty za nieutrzymywanie świń, z dotacji dla młodego rolnika, dofinansowania na modernizację gospodarstwa czy na założenie firmy na wsi.

Rolnik nie musi być objęty ubezpieczeniem KRUS. Wystarczy, że co najmniej 25 proc. całego swojego dochodu będzie uzyskiwał z produkcji rolniczej – roślinnej lub zwierzęcej, z wykluczeniem chowu i hodowli ryb. Co istotne, o premię będą mogły się starać osoby pracujące na etacie czy prowadzące własną firmę.

– Na restrukturyzację można otrzymać 60 tys. zł premii wypłacanej w dwóch ratach. Najpierw 48 tys. zł, a po realizacji założeń biznesplanu resztę kwoty. Dotację można przeznaczyć na wydatki dotyczące działalności rolniczej w gospodarstwie lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych w nim wytworzonych. 80 proc. kwoty pomocy trzeba jednak wydać na inwestycje w środki trwałe. Na przykład na zakup wyłącznie nowych maszyn i urządzeń, na budowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej czy założenie sadów i plantacji wieloletnich – informują pracownicy ARiMR.

Aby pomoc została przyznana wniosek musi otrzymać minimum osiem punktów. Między innymi za średnią roczną liczbę świń utrzymywanych dotąd w gospodarstwie, rodzaj planowanej produkcji, kompleksowość biznesplanu czy docelową wielkość ekonomiczną gospodarstwa.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter