fbpx

Starcza

Ruszył dodatkowy nabór wniosków na odnawialne źródła energii

fot. Pixabay

Mieszkańcy, którzy byli zainteresowani przystąpieniem do projektu grantowego na odnawialne źródła energii, a którym nie udało się złożyć wcześniej wniosku, mają szansę, by uczynić to teraz. Ze względu na wydłużenie terminu trwania naboru, na złożenie dokumentów jest czas do 6 sierpnia.

Gmina zabiega o unijne pieniądze na instalacje solarne i fotowoltaiczne, pompy powietrzne oraz kotły na biomasę. Projekt zakłada, że deklarowana inwestycja w całości pokryta zostanie ze środków własnych inwestora. Zwrot poniesionych kosztów, który ma sięgać aż 95 proc. nakładów finansowych, nastąpi w przeciągu miesiąca od momentu przedstawienia urzędnikom faktury potwierdzającej zrealizowanie inwestycji.

W drugiej połowie marca lokalni urzędnicy zorganizowali konsultacje społeczne z mieszkańcami. To wtedy zainteresowani mieli okazję, by zapoznać się ze szczegółowymi założeniami projektu. O grant mogą ubiegać się przede wszystkim osoby zamieszkałe na obszarze gminy i posiadające prawo do dysponowania daną nieruchomością.

– Po pozytywnej ocenie formalnej dokumentów zgłoszeniowych nastąpi weryfikacja techniczna budynku mieszkalnego. Będzie ona polegała na sprawdzeniu możliwości montażu instalacji w danej lokalizacji – mówił w maju wójt Wiesław Szymczyk.

W wyniku wspomnianej weryfikacji powstanie dokument, który w przypadku pomp ciepła, kotłów na biomasę oraz kolektorów słonecznych, będzie zawierał obliczenia projektowego obciążenia cieplnego budynku. W przypadku instalacji fotowoltaicznych natomiast, powstała dokumentacja zdefiniuje zapotrzebowanie na energię elektryczną i określi dobór odpowiedniej mocy dla instalacji.

– Po technicznej weryfikacji wszystkich lokalizacji, upublicznimy ostateczną listę potencjalnych beneficjentów projektu – deklarują władze gminy.

Zainteresowani udziałem w projekcie muszą pamiętać o tym, iż wytworzona w zamontowanych instalacjach energia będzie mogła być zużywana jedynie na własne potrzeby gospodarstw domowych. Nie będzie natomiast możliwości, aby wykorzystywać ją do prowadzenia działalności rolniczej i gospodarczej.

W każdy wtorek w godzinach 14-16 w urzędzie gminy czynny będzie punkt konsultacyjny. Informacje o projekcie można również uzyskać w pokoju nr 5 w godzinach pracy urzędu.

 

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter