fbpx

Ekologia w powiecie

Ruszył drugi nabór w programie „Mój Prąd”. Do rozdysponowania jest 600 mln zł

fot. Pixabay

13 stycznia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął przyjmowanie wniosków w drugim naborze programu „Mój Prąd”. Na wsparcie fotowoltaiki prosumenckiej przewidziano w tym roku 600 mln zł.

Program skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. Aby skorzystać z dotacji warunkiem koniecznym jest zawarcie umowy z zakładem energetycznym i dystrybutorem energii. Ma ona kompleksowo regulować kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej z mikroinstalacji.

Inicjatywa, która wystartowała w drugiej połowie minionego roku przewiduje dofinansowanie przydomowych źródeł wytwarzania energii sumą miliarda złotych. W pierwszym naborze, który rozpoczął się z początkiem września, a trwał do 20 grudnia ubiegłego roku, rozdysponowano łącznie 132 mln zł. NFOŚiGW dofinansował ponad 27 tys. przedsięwzięć. Jak przekonują eksperci Funduszu, dzięki temu uda się zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 122 tys. ton rocznie.

– Fotowoltaika prosumencka przeżywa prawdziwy boom za sprawą programu „Mój Prąd”, w którym do wykorzystania mamy jeszcze prawie 90 proc. z miliardowego budżetu. Te pieniądze pozwolą na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji, które mogą wygenerować około 1 TWh zielonej energii, a zainstalowana moc sięgnie 1,2 GW – podkreślał na niedawnej konferencji prasowej Minister Klimatu Michał Kurtyka.

Same wnioski można składać w tradycyjnej, papierowej formie lub też online, za pośrednictwem portalu gov.pl. Aby móc skorzystać z takiego rozwiązania trzeba posiadać profil zaufany, na przykład konto w bankowości elektronicznej lub e-dowód. Mogą to też uczynić za nas instalatorzy jednej z czterdziestu dziewięciu firm, które mają podpisane z NFOŚiGW porozumienie o współpracy w ramach „Mojego Prądu”.

Nabór aplikacji w tegorocznym rozdaniu potrwa do 18 grudnia. Jak podkreślają urzędnicy, zasady programu nie zmieniają się. Istotnym novum jest natomiast możliwość śledzenia statusu złożonego wniosku na specjalnej, dedykowanej stronie internetowej pod adresem mojprad.gov.pl.

– Można starać się o dotacje w wysokości nawet 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie, czyli zakup i montaż PV od 2 do 10 kW. Dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia zostały pomniejszone o otrzymaną dotację – informują.

Szczegóły programu dostępne są na stronie nfosigw.gov.pl/moj-prad lub pod numerem telefonu 22 45 95 990.

 

Materiał ukazał na stronie: „Ekologia w powiecie” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter