fbpx

Ekologia w powiecie

Ruszył nabór wniosków w programie Moja Woda

fot. Pixabay

Wyłapywanie i gromadzenie w przydomowych zbiornikach wody opadowej i roztopowej, a także późniejsze jej wykorzystywanie to główny cel programu Moja Woda. Z początkiem lipca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął nabór wniosków.

Na przydomową instalację można otrzymać do 5 tys. zł dotacji. Łączny budżet programu, który przygotowało Ministerstwo Klimatu we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi 100 mln zł.

– Musimy zrobić wszystko, żeby w jak największym stopniu chronić nas przed skutkami zmian klimatycznych. To jest oferta dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą stworzyć na swojej posesji przydomowe instalacje, pozwalające na wyłapywanie i wykorzystywanie deszczówki, którą później będzie można wykorzystać na przykład do podlewania ogródka. Chodzi o to żeby nie trafiała ona do kanalizacji czy do rowów odwadniających – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Dofinansowanie można uzyskać na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji na terenie nieruchomości. Są to między innymi przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego i podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego.

– Dofinansowanie sięgać będzie do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji – dodaje Tomasz Bednarek.

Program Moja Woda będzie realizowany do roku 2024. Jego pomysłodawcy liczą, że budżet całego przedsięwzięcia pozwoli na sfinansowanie 20 tys. instalacji.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter