fbpx

Ekologia w powiecie

Ruszył program wspierający niezależność energetyczną na terenach wiejskich

fot. Pixabay

„Energia dla wsi” to nowy program przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki któremu o dofinansowanie na instalacje OZE ubiegać się mogą rolnicy i spółdzielnie energetyczne – te dopiero powstające, jak i te już istniejące – oraz ich członkowie.

Głównym celem programu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Całkowity budżet wynosi 1 mld zł, jednakże przewidziany jest on do wykorzystania w najbliższych ośmiu latach. Program realizowany ma być bowiem do końca 2030 roku, przy czym same umowy dofinansowania mają być podpisywane do końca roku 2028.

Pierwszy nabór ruszył 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia. Budżet dla tego naboru wynosi 100 mln zł, a operatorem działania jest Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Program jest szansą na znaczącą transformację energetyczną na obszarach wiejskich. Zależy nam, aby przebiegała ona w sposób zrównoważony – bez ograniczania rozwoju produkcji rolnej i produkcji żywności. Zależy nam, aby inwestycje OZE na obszarach wiejskich miały wymiar lokalny, wykorzystywały lokalnie dostępne zasoby oraz odpowiadały lokalnym potrzebom. Dzięki realizacji programu zwiększy się dostępność inwestycji OZE dla rolników oraz wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach spółdzielni energetycznych. Taka forma sprzyjać będzie odnoszeniu korzyści przez polską wieś, takich samych, jakie są udziałem między innymi przedsiębiorstw energetycznych, które realizują inwestycje OZE. Oznacza to dodatkowe dochody dla rolników i jednocześnie obniżenie kosztów pozyskania energii przez mieszkańców obszarów wiejskich – podkreślił wicepremier i jednocześnie szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk na niedawnej konferencji prasowej inaugurującej start programu.

Wsparcie w ramach „Energii dla wsi” może zostać wypłacone w formie dotacji lub pożyczki. Wnioskujący o dotację może ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 20 mln złotych, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna wynosi 25 mln zł. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

W ramach wniosków o dotację można ubiegać się o wparcie inwestycji dotyczących budowy elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji oraz magazynów energii. Natomiast przy pożyczce zakres ten rozszerzono jeszcze o instalacje wiatrowe oraz fotowoltaiczne.

W przypadku dofinansowania instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych.

Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest natomiast zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach inwestycji.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aktywnie włącza się w kolejną formę wsparcia skierowaną właśnie do nich oraz spółdzielni energetycznych, przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi – mówił Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. – Narodowy Fundusz wspiera rozwój zrównoważonego rolnictwa, a tym samym zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej. W tym segmencie kluczowe jest zapewnienie stabilnych dostaw energii w obszarach wiejskich, które będą jednocześnie odpowiadały potrzebom lokalnych odbiorców – podkreślał.

Co ważne, aby w ogóle ubiegać się o pomoc, inwestycja nie może być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosków o dofinansowanie. Szczegóły programu dostępne są stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (tutaj)

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter