fbpx

Ekologia w powiecie

Ruszyła kolejna edycja Zielonych Czeków. Zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody

fot. WFOŚiGW

Zielone Czeki o wartości 10 tys. zł oraz statuetki i dyplomy czekają na laureatów corocznego konkursu, który organizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Organizatorzy kolejnej odsłony tego wydarzenia na zgłoszenia czekają do końca czerwca.

W konkursie nagradzane będę te ekologiczne inwestycje, które zostały zrealizowane w ubiegłym roku. Rywalizacja odbywać się będzie w czterech kategoriach. Nagrodzona zostanie ekologiczna osobowość roku, gmina przyjazna dla czystego powietrza, inwestycja proekologiczna roku, a także programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej.

– To jest jeden z największych i najważniejszych w województwie śląskim konkursów związanych z ochroną środowiska, który organizujemy od wielu lat z okazji Dnia Ziemi. Ogromna liczba zgłoszeń, która każdego roku rośnie, pokazuje, że w społeczeństwie cały czas rośnie świadomość tego, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno osoby fizyczne, jak i gminy wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu. Szansę na nagrodę mają też organizacje pozarządowe prowadzące działalność proekologiczną czy choćby beneficjenci pomocy finansowej z budżetu Funduszu. Ci ostatni oczywiście pod warunkiem, że w 2021 roku zakończyli realizację zadania dofinansowanego ze środków tej instytucji.

Zwycięzcy mogą liczyć zarówno na specjalne pamiątkowe statuetki, jak i Zielone Czeki o wartości 10 tys. zł. Jak podkreślają organizatorzy tego wydarzenia, kapituła konkursu może przyznać również wyróżnienia oraz nagrodę specjalną. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W ubiegłym roku na konkurs wpłynęły czterdzieści trzy zgłoszenia. Pierwsze Zielone Czeki z okazji Dnia Ziemi przyznane zostały przez katowicki WFOŚiGW w 1994 roku. Wśród laureatów znaleźć można zarówno naukowców, nauczycieli i dziennikarzy, ale także przedsiębiorców, miasta i stowarzyszenia.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter