fbpx

W POWIATACH

Rząd przydzielił pieniądze z funduszu covidowego. Mają powstać hale sportowe, kanalizacja, wodociągi i drogi

fot. Fotolia

Do sześciu gmin z terenu powiatu częstochowskiego i czterech kolejnych z kłobuckiego trafią pieniądze z puli wnioskowej Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na jeden z projektów środki otrzyma także starostwo powiatowe.

Rząd ogłosił wyniki drugiej tury RFIL. To działanie mające w zamyśle pobudzić lokalne inwestycje i zniwelować zagrożenie stagnacji rozwoju jednostek samorządowych. Zgodnie z intencją pomysłodawców, ma być ważnym instrumentem walki z ekonomicznymi skutkami pandemii Covid-19. Pieniądze antykryzysowe można wykorzystać na wsparcie wydatków w publiczny majątek, jak chociażby remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków czy drogi.

Z Funduszu Covid-19 już latem do wszystkich gmin i powiatów w Polsce trafiło 6 mld zł. Przyznane kwoty wsparcia były z góry określone, wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności poszczególnych jednostek administracyjnych. Kolejna pula tej samej wielkości miała zostać rozdysponowana w trybie konkursowym. Na złożenie odpowiednich aplikacji przewidujących realizację skonkretyzowanych zadań samorządy miały czas do końca września. Jakie działania zostały zatem wybrane do dofinansowania w powiatach kłobuckim i częstochowskim?

W kłobuckim covidowe środki wesprą cztery gminy – Opatów, Popów, Panki i Przystajń.

Kwotowo najwięcej trafi do Popowa na budowę hali sportowej, bo równe 4 mln zł. Nieco mniej dostanie opatowski samorząd – prawie 3,3 mln zł. Tamtejszy włodarz zamierza dzięki temu rozbudować komunalną oczyszczalnię ścieków w Opatowie o nowy blok technologiczny, którego przepustowość ma wynieść 250m³ dziennie. Panki otrzymały 750 tys. zł na projekt budowy drogi w relacji od Panek przez Ceglarze, Zwierzyniec III do Konieczek. W poprawę zaopatrzenia mieszkańców w wodę zainwestuje z kolei Przystajń. Dofinansowanie sięgające 1,2 mln zł ma pomóc w realizacji takiego zadania w południowej części gminy.

W powiecie częstochowskim pieniądze trafią do starostwa oraz Janowa, Lelowa, Kruszyny, Poczesnej, Olsztyna oraz Rędzin.

Częstochowskie starostwo powiatowe otrzymało 850 tys. zł na zapewnienie bezpieczeństwa i poprawę warunków bytowych mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Blachowni. W budynku głównym we wszystkich pomieszczeniach ma powstać nowy system wentylacyjny. Niektóre z nich zostaną ponadto wyposażone w klimatyzację. Celem, który założono, jest zmniejszenie ryzyka przenoszenia chorób zakaźnych, w tym SARS-CoV-2, wewnątrz pomieszczeń DPS-u, co ma podnieść bezpieczeństwo osób narażonych na transmisję wirusa.

Władzom gminy Janów przyznano 3,5 mln zł. To najwyższe zdobyte dofinansowanie spośród samorządów z powiatu częstochowskiego. Z pieniędzy tych w Janowie ma powstać pierwsza w gminie pełnowymiarowa hala sportowa, zlokalizowana przy tamtejszej szkole. Znajdą się w niej boiska do gier zespołowych – koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej czy halowej piłki nożnej. Koszt całego przedsięwzięcia wyceniono na ponad 8,6 mln zł. Także sporo jeszcze brakuje.

Niecałe 2 mln zł mają pomóc Kruszynie wykonać kolejny już, czwarty etap kanalizacji miejscowości. Gmina Lelów ze wsparciem 400 tys. zł zmierzy się z remontem budynku świetlicy wiejskiej w Podlesiu. Zadanie obejmuje przebudowę części użytkowej poddasza pod biura i sale dla stowarzyszenia, koła gospodyń i Gminnej Biblioteki Publicznej. Na piętrze powstaną również nowe toalety. 

Olsztyn pozyskał 640 tys. zł na wykonanie drogi dojazdowej łączącej tamtejszy zamek z centrum miejscowości. Powstaną przy okazji miejsca parkingowe, zagospodarowana zostanie otaczająca przestrzeń, która ma być doposażona także w elementy małej architektury. Pieniądze na drogi przeznaczą również Rędziny. Z dotacją nieco ponad 1,2 mln zł władze chcą wybudować drogę gminną od drogi serwisowej autostrady A1.

Na dwa projekty mające poprawić infrastrukturę lokalną otrzymała wsparcie natomiast gmina Poczesna. Pierwszy, na który samorząd otrzyma 380 tys. zł, przewiduje budowę chodnika z odwodnieniem przy ulicy Konwaliowej w Sobuczynie. Drugi – budowę chodnika z odwodnieniem przy ulicy Ogrodowej we Wrzosowej. W tym przypadku antycovidowe pieniądze zabezpieczą 440 tys. zł z ogólnych kosztów przedsięwzięcia.

Właśnie rozstrzygnięty konkurs nie wyczerpał jednak wszystkich zarezerwowanych w puli pieniędzy. Rozdysponowano łącznie „tylko” 4,35 mld zł. Rząd przekazał dodatkowo 250 mln zł dla gmin, na których niegdyś funkcjonowały PGR-y. O losie pozostałych 1,65 mld zł zadecyduje kolejny nabór, który ma się wkrótce rozpocząć.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter