Blachownia

Są kolejne pieniądze na modernizacje źródeł ciepła. 20 stycznia rusza nabór

fot. Pixabay

Mieszkańcy, którzy noszą się z zamiarem zainwestowania w wymianę źródeł ciepła będą mogli już niedługo postarać się o dofinansowanie przedsięwzięcia z gminnej kasy. Nabór wniosków potrwa do 10 lutego.

W kwietniu ubiegłego roku rada miejska zatwierdziła aktualizację regulaminu dopłat do wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach indywidualnych mieszkańców. Co prawda wsparcie jest nieco mniejsze niż jeszcze przed rokiem, ale i tak można liczyć na dofinansowanie sięgające 2,5 tys. zł. To skutek tego, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przekierował wszystkie dostępne pieniądze na rządowy program „Czyste Powietrze”, kończąc tym samym partycypację w lokalnych działaniach samorządów o podobnym zakresie. Tym niemniej, program gminy może być dodatkowym wsparciem również dla tych, którzy jednocześnie skorzystają z ministerialnej dotacji.

Zasady blachowniańskiego programu zasadniczo się nie zmieniły, w odniesieniu chociażby do ubiegłorocznego naboru. Aby móc ubiegać się o pieniądze trzeba w określonym terminie złożyć wniosek, dołączyć kosztorys zakupu pieca wraz z montażem, a w przypadku pieca piątej klasy na ekogroszek – także certyfikat nowego źródła ciepła.

– Złożone kompletne wnioski będą rozpatrywane według kolejności, pod kątem czy dana nieruchomości ma uregulowany stan prawny, czy są zgody wszystkich współwłaścicieli oraz czy wnioskodawca ma podpisaną deklarację na wywóz odpadów z terenu posesji. Na tej podstawie zostanie stworzona lista rankingowa mieszkańców według kolejności złożenia i wywieszona na tablicy ogłoszeń w terminie dwóch tygodni od daty zakończenia naboru – informują urzędnicy.

Deklarowane przez urząd wsparcie zostanie udzielone do tych przedsięwzięć, które nie będą sfinalizowane do czasu podpisania umowy o dofinansowanie, a termin ich zakończenia przypadnie najpóźniej na 15 listopada. Do tego dnia inwestor powinien dostarczyć także wszystkie wymagane regulaminem dokumenty rozliczeniowe.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter