fbpx

Powiat częstochowski

Są pieniądze na aktywizację seniorów w okresie epidemii

fot. Pixabay

Trwa nabór ofert na realizację zadań publicznych przeznaczonych na działania prosenioralne. Finansowane będą inicjatywy minimalizujące skutki COVID-19 w środowisku osób starszych.

Nabór wystartował 28 sierpnia. Chętni, którzy chcieliby skorzystać z możliwości pozyskania środków, muszą się spieszyć. Tym bardziej, że dofinansowane zadania muszą zostać zrealizowane w okresie nie dłuższym niż dziewięćdziesiąt dni i zakończyć się najpóźniej do końca roku.

Kto może starać się o wspomniane granty? Organizacje statutowo działające na rzecz osób starszych. Przede wszystkim fundacje i stowarzyszenia, ale także i koła gospodyń wiejskich. Grupy nieformalne, jak na przykład kluby seniora czy inne nie posiadające osobowości prawnej, mogą występować w ofertach jako partnerzy projektu.

Maksymalnie można ubiegać się o 10 tys. zł dofinansowania. Organizacja musi dysponować wkładem własnym na poziomie przynajmniej 10 proc. ogółu kosztów. W grę wchodzi zarówno wkład finansowy, jak i rzeczowy czy osobowy. Działanie musi mieć charakter ponadlokalny. To znaczy, że w każdym z przygotowywanych przedsięwzięć będą brali udział seniorzy z co najmniej dwóch gmin. Projekty muszą być realizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarno-epidemiologicznymi. W sposób, który zapewni bezpieczeństwo osób w nich uczestniczących.

– Uruchomienie środków na aktywizację seniorów w czasie epidemii, pomoże zrealizować skuteczne działania, tak aby w sposób bezpieczny wzmocnić potencjał społeczny seniorów województwa śląskiego i przeciwdziałać zjawiskom marginalizacji osób starszych – wyjaśnia Jakub Chełstowski, marszałek województwa.

Obsługą i wypłatą grantów będzie zajmował się Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Jak przekonują urzędnicy, zakres zadań, które będzie można sfinansować w ich ramach został dostosowany do obecnego, szczególnie trudnego dla seniorów czasu.

– Zdecydowaliśmy się na wsparcie seniorów w dwóch obszarach. Finansowane będą inicjatywy z zakresu przeciwdziałania czy też minimalizowania skutków COVID-19 w środowisku osób starszych oraz działania w obszarze aktywizacji seniorów w okresie epidemii – dodaje Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Szczegóły dotyczące naboru dostępne są pod tutaj.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter