Od 15 do 150 tys. zł mogą pozyskać gminy na organizację szkoleń z zakresu kompetencji cyfrowych dla swoich mieszkańców.
Projekt ma na celu poprawę umiejętności w zakresie korzystania z nowych technologii oraz zwiększenie wykorzystania usług tzw. e-administracji. Na tle średniej unijnej wypadamy pod tym względem wyjątkowo słabo. Szacuje się, że 44 proc. naszych obywateli może pochwalić się zaledwie podstawowymi lub ponadpodstawowymi umiejętnościami cyfrowymi w tym zakresie, podczas gdy 56 proc. nie dysponuje już żadnymi lub prezentuje bardzo niskie kompetencje w niniejszej materii. W przypadku grupy 45-64 lat wskaźnik ten jest niższy nawet o ponad 20 punktów procentowych.
Na horyzoncie pojawiła się możliwość pozwalająca sfinansować szkolenia dla mieszkańców, bez konieczności angażowania środków z budżetu gminy. Do 18 maja potrwa bowiem nabór na granty, które umożliwią włodarzom pozyskanie pieniędzy na ten cel. Szacowana wartość grantu wynika z deklarowanej liczby chętnych kursantów, pomnożonej przez maksymalny koszt szkolenia jednej osoby. A ten kształtuje się na poziomie 560 zł. W okolicy z tego rozwiązania skorzystała gmina Konopiska, która planuje na jesieni wystartować ze szkoleniami dla swoich mieszkańców.
Każde szkolenie potrwa co najmniej dwanaście godzin zegarowych i obejmie obszary zgodne z potrzebami poszczególnych uczestników. Podobnie elastyczna będzie częstotliwość prowadzonych zajęć, która zostanie dostosowana do oczekiwań i możliwości kursantów. Same szkolenia prowadzone będą przez przeszkolonych instruktorów, a ich organizatorzy w gminach muszą pamiętać jedynie o tym, że realizacja projektu powinna zakończyć się do końca 2019 roku. Projekt obsługuje Fundacja Instytut Pracy i Edukacji z Gliwic. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie obywatel-it.com