fbpx

Miedźno

Samorząd Miedźna gotowy na pomoc dla Ukraińców

fot. Twitter

W odpowiedzi na tragiczne wydarzenia na Ukrainie natychmiast zareagował wójt Piotr Derejczyk, który do zaprzyjaźnionego samorządu Piaskówki i mera Volodymyra Lutskova wystosował list. Włodarz zadeklarował w nim chęć okazania wszelkiej niezbędnej pomocy i wsparcie w tych trudnych dla Ukraińców chwilach rosyjskiej agresji.

– W tym trudnym i tragicznym momencie współczesnej historii Ukrainy piszę do Pana, aby zapewnić o przyjaźni i wsparciu, jakie mieszkańcy Gminy Miedźno okazują Panu i wszystkim mieszkańcom Gminy Piaskówka. Rosyjska agresja jest bezprecedensowa i nieuzasadniona. Jej jedyne korzenie tkwią w imperialnej iluzji obecnej elity kremlowskiej i samego Władimira Putina. Ukraina ma silne moralne prawo do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej. Powinna otrzymać wszelkie niezbędne wsparcie ze strony innych państw europejskich. Agresor powinien zostać potępiony i ukarany co najmniej dotkliwymi sankcjami ekonomicznymi – podkreślił włodarz Miedźna w przesłanej korespondencji.

Miedźno i leżąca w obwodzie kijowskim Piaskówka to dwa stowarzyszone, partnerskie samorządy. Współpracę zawiązały już w 2018 roku. Nawiązanie relacji z odpowiednikami z innych krajów ukierunkowane było na wymianę kulturalną, gospodarczą, sportową i informacyjną. W ramach partnerstwa założono szeroką integrację mieszkańców i rozwój dwustronnych kontaktów pomiędzy lokalnymi organizacjami czy instytucjami. Delegacje z Ukrainy gościły w Miedźnie, jak również miejscowi przedstawiciele odbyli rewizyty w Piaskówce.

Obie gminy, jak podkreślił miejscowy włodarz, związały silne więzi przyjaźni.

– To jest dla nas nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim obowiązek. Mieszkańcy Piaskówki mogą na nas liczyć w tym trudnym czasie. Proszę dać mi znać, gdybyście czegoś potrzebowali teraz lub w najbliższej przyszłości. Być przyjacielem to znaczy dbać o siebie nawzajem, jak pisał wielki polski poeta Adam Mickiewicz w wierszu „Przyjaciele”: „[…] Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Jestem pewien, że Ukraina przetrwa ten tragiczny moment w swojej historii i wyjdzie z niego zwycięsko. Niech Bóg ma Was w swojej opiece – zaznaczył Piotr Derejczyk.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter