fbpx

W POWIATACH

Samorządy otrzymały dofinansowania na modernizację dróg transportu rolnego

fot. Urząd Gminy Mstów

Osiem gmin z terenu powiatu częstochowskiego i dwie kolejne z kłobuckiego otrzymało dofinansowania na budowę dróg transportu rolnego. Realizowanych zadań będzie jednak więcej. Uznanie zarządu województwa zyskały bowiem trzy wnioski Janowa i dwa z Przyrowa.

Rozdysponowano 7,2 mln zł na realizację w sumie czterdziestu czterech zadań na obszarze śląskiego. Dzięki temu wsparciu modernizację przejdzie ponad 32 kilometry dróg. Pieniądze na to działanie pochodzą z puli, do której wpływają środki pochodzące z wyłączeń gruntów rolnych z produkcji.

– Opłata pobierana jest w przypadku przeznaczania gruntów do zagospodarowania na cele inne niż rolnicze, na przykład w procesach budowlanych. Zgromadzone dochody przeznaczane są na prace związane z poprawą jakości i ochroną gruntów rolnych – wyjaśnia biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Jak podkreślił na konferencji prasowej marszałek Jakub Chełstowski, poprzez inwestycje w drogi dojazdowe do terenów rolniczych zarząd chce realizować zasadę zrównoważonego rozwój regionu. Tutaj, poprzez zwiększanie komfortu i poziomu życia mieszkańców wiejskich obszarów województwa.

Z terenu częstochowskiego dofinansowania powędrują do Mstowa, Kłomnic, Koniecpola, Janowa, Przyrowa, Dąbrowy Zielonej, Kruszyny i Olsztyna.

Mstów przebuduje niemal 900 metrów szlaku w Małusach Małych. Droga gruntowa, która w niektórych miejscach traci nawet swój szlak, będzie miała po remoncie trzy metry szerokości, zyska nawierzchnię z asfaltobetonu, z utwardzonymi poboczami i zjazdami. Przewidziano również mijanki i zagospodarowanie przyległych terenów. Urząd kierowany przez wójta Tomasza Gęsiarza pozyskał na nią prawie 221 tys. zł.

Kłomnice ze wsparciem 112 tys. zł zmodernizują 450 metrów ulicy Polnej w Rzekach Małych. Koniecpol natomiast otrzyma 181 tys. zł na ulicę Zieloną w Stanisławicach. Będzie to trzecia droga, którą burmistrz Ryszard Suliga zmodernizuje w tym roku w tej miejscowości. Obecnie trwają prace przy ulicach Północnej i Stawowej.

Robert Nowak, włodarz Przyrowa, złożył dwa wnioski. Przewidują przebudowę trzech odcinków. Jeden z nich w Zarębicach, a dwa kolejne w obrębie Przyrowa. Z łącznym wsparciem ponad 320 tys. zł powstaną prawie 2 kilometry nowych dróg dojazdowych.

W sąsiadującej Dąbrowie Zielonej skupiono się na remoncie 1,3 kilometra odcinka w Soborzycach, na który pozyskano 237 tys. zł. W Janowie powstaną szlaki w sołectwie Okrąglik, Hucisku i ulica Ściegienna w Piasku. Razem to niemal 2 kilometry, z dofinansowaniem sięgającym 400 tys. zł.

Gmina Kruszyna wykona drogę w Widzówku. Pozyskano na nią 168 tys. zł. Z kolei wynosząca 220 tys. zł pomoc pozwoli gminie Olsztyn przebudować 900 metrów ulicy Leśnej w Zrębicach.

W powiecie kłobuckim środki powędrują do Opatowa i Przystajni. Pierwsza z gmin wykona drogę w Wilkowiecku. Zatwierdzone wsparcie to 161 tys. zł. Druga natomiast, otrzymując 112 tys. zł, 750-metrowy odcinek w miejscowości Ługi Radły.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter