fbpx

Ekologia w powiecie

Ścieżka bankowa już działa. Można starać się o kredyt z dotacyjnym wsparciem

fot. Pixabay

Od 6 lipca pierwsze dwie instytucje finansowe zaczęły przyjmować wnioski na tzw. kredyty antysmogowe. Mają one wspomóc walkę z niską emisją. Na podstawie programu „Czyste Powietrze” banki te pomogą pozyskać dofinansowanie, jakim będzie dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Jak na razie usługę taką wdrożyły Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska. Przed kilkoma miesiącami umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisało siedem instytucji. Ścieżka bankowa, oparta na kooperacji banków z wojewódzkimi funduszami, które przyznają dofinansowania z „Czystego Powietrza”, ma jeszcze bardziej ułatwić dostęp potencjalnych inwestorów do funduszy na inwestycje ekologiczne przewidziane w programie, jak również zdynamizować jego wdrażanie.

Wnioskodawca załatwi zatem wszystko w jednym „okienku” bankowym. To odpowiednio przeszkoleni pracownicy banków pomogą dopełnić niezbędnych formalności, prześlą dokumentację do funduszów, a udzielona z programu dotacja pomniejszy następnie zobowiązanie kredytowe.

– To banki udzielą informacji o programie oraz na podstawie danych przekazanych przez wnioskodawców, wypełnią wnioski o dotację na częściową spłatę kapitału udzielonego przez siebie kredytu. Wnioski przyjmowane w bankach przekazywane są do wojewódzkich funduszy zgodnie z lokalizacją budynku lub lokalu mieszkalnego objętego wnioskiem w celu ich rozpatrzenia oraz podjęcia decyzji o dofinansowaniu – wyjaśnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Należy jednak zwrócić uwagę, że część warunków dofinansowania dla ścieżki bankowej została zmieniona w stosunku do zwykłej ścieżki, realizowanej za pośrednictwem wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Dotyczą one, chociażby terminu rozpoczęcia przedsięwzięcia. W przypadku wniosków składanych bezpośrednio w WFOŚiGW kwalifikują się te rozpoczęte do sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku, a za pośrednictwem banków – liczą się tylko te od daty złożenia wniosku.

Kolejną zmianą jest okres realizacji. W zwykłym trybie jest na to trzydzieści miesięcy od dnia złożenia wniosku, a przez bank – osiemnaście miesięcy.

Nieco inaczej następuje także rozliczenie. Wojewódzkie fundusze mogą to zrobić maksymalnie w trzech częściach, natomiast przy ścieżce bankowej wypłata dotacji będzie jednorazowa. Całość pomniejszy kapitał kredytu po zakończeniu przedsięwzięcia.

– Warunkiem wypłaty dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu jest wypłacenie beneficjentowi przez bank kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na cele zgodne z programem, w tym, co najmniej w 95 proc. na pokrycie kosztów kwalifikowanych, oraz wykorzystanie tego kredytu przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem – zastrzega Fundusz.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter