fbpx

Ekologia w powiecie

Setka zielonych pracowni z okazji trzech dekad funkcjonowania katowickiego Funduszu

fot. Mirosław Cichy/WFOŚiGW w Katowicach

Sto najlepszych projektów otrzymało dofinansowanie na utworzenie szkolnych pracowni w placówkach edukacyjnych na terenie województwa śląskiego. Najlepsze projekty, które wpłynęły w ramach dziewiątej edycji konkursu „Zielona Pracownia”, wybrano spośród stu pięćdziesięciu pięciu zgłoszeń.

Podczas plenerowej gali, która odbyła się w malowniczej scenerii Zamku w Ogrodzieńcu, wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele gmin, z których terenów pochodzą zwycięskie szkoły. Podczas wydarzenia wręczono też dyplomy, jako symboliczne potwierdzenie przyznania dotacji.

– Z roku na rok liczba szkół walczących o dotację w ramach konkursu „Zielona Pracownia” lawinowo rośnie. Rekordowa liczba zgłoszeń, które otrzymaliśmy świadczy o tym, że to genialny projekt, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Cieszę się, że na 30-lecie naszego Funduszu udało się dofinansować utworzenie dokładnie stu pracowni – mówił w trakcie wydarzenia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

„Zielona Pracownia” to w efekcie dwa kompatybilne konkursy. Jeden obejmuje stworzenie samego projektu, natomiast drugi dotyczy już wykonania pracowni. Łącznie w obu można było zdobyć w tym roku nawet 60 tys. zł.

Konkurs „Zielona Pracownia_Projekt” ma na celu utworzenie projektu szkolnej pracowni, na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych, którego przyszła realizacja wpłynie znacząco na podniesienie świadomości ekologicznej uczniów. Oceny zgłoszonych wniosków dokonuje konkursowe jury biorąc pod uwagę pomysł na zagospodarowanie pracowni i zwracając uwagę na propozycje wykorzystania przestrzeni, jej funkcjonalność, estetykę, kreatywność czy innowacyjność rozwiązań. Za to zwycięzcy otrzymują nagrody pieniężne w wysokości 12 tys. zł.

Z kolei konkurs „Zielona Pracownia” kierowany jest do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, w tym nagrodzonych w konkursie „Zielona Pracownia_Projekt”, które nie otrzymały dofinansowania w poprzednich edycjach konkursu. Wybrane zadania są dofinansowane w formie dotacji do wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych z zastrzeżeniem, że maksymalna suma nie może przekroczyć 48 tys. zł. Przyznane pienią∂ze przeznaczane są na zakup pomocy dydaktycznych, sprzętów multimedialnych oraz wyposażenia pracowni. Z kolei samorządy ponoszą koszty prac remontowych. Przy ocenie wniosków doceniany jest nietuzinkowy pomysł na zagospodarowanie pracowni, a także jej funkcjonalność, wykorzystanie przestrzeni oraz innowacyjność zaproponowanych rozwiązań.

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od trzydziestu już lat wspiera działania związane z edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja konkursu organizowana był po raz dziewiąty. Ogółem we wszystkich dziewięciu edycjach wpłynęło ponad dwa tysiące czterysta prac. Na wyposażenie blisko pięciuset pięćdziesięciu placówek w ciągu tego okresu katowicki Fundusz przeznaczył w sumie 22,3 mln zł. Zielone pracownie funkcjonują lub będą funkcjonować już w ponad stu dziesięciu gminach województwa śląskiego – zaznaczają pracownicy tej instytucji.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter