fbpx

Ekologia w powiecie

Siedemdziesiąt szkół z województwa utworzy zielone pracownie

fot. Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec

Znane są wyniki tegorocznego naboru Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w konkursie na stworzenie zielonych pracowni. Wsparcie finansowe otrzyma siedemdziesiąt placówek w województwie, w tym również te z regionu częstochowskiego.

W ósmej edycji konkursu „Zielona Pracownia’2022” wsparcie wyniesie średnio 40 tys. zł na jeden podmiot. Na stworzenie ekologicznych klas Fundusz przeznaczył w tym roku rekordowe 2,8 mln zł.

– Ten konkurs organizujemy po to, aby wzrastała świadomość ekologiczna, bo edukacja od najmłodszych lat jest bardzo istotna. Im więcej postaw ekologicznych nauczymy się w młodości, tym mniej problemów ze środowiskiem będziemy mieli w późniejszych latach. To jest cel, który chcemy osiągnąć, realizując program Zielonych Pracowni – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Ogłoszenie wyników w tym roku odbyło się w wyjątkowej scenerii, podczas ekopikniku zorganizowanego u stóp Zamku w Ogrodzieńcu. To tam zjawiło się ponad tysiąc osób – zaproszonych gości, przedstawicieli gmin i miast oraz zwycięskich szkół, ale przede wszystkim uczniów z całego województwa.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło sto dwadzieścia dziewięć zgłoszeń. Już od wielu lat jego głównym celem jest dofinansowanie w formie dotacji wniosków dotyczących utworzenia pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych w klasach od czwartej do ósmej szkół podstawowych oraz w szkołach średnich.

Dzięki konkursowi w placówkach oświatowych województwa śląskiego powstało do tej pory czterysta trzydzieści dziewięć pracowni, na które katowicki WFOŚiGW wyasygnował ponad 16,5 mln zł.

Ostatnie rozdanie miało pozytywny finał również dla kilku szkół z regionu częstochowskiego. Ekologiczne klasy powstaną między innymi w szkołach podstawowych w Częstochowie, Witkowicach, Lubojnie, Nieradzie, Soborzycach, Iwanowicach Dużych, Wręczycy Wielkiej oraz Zawadach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter