fbpx

Ekologia w powiecie

Solarne ławeczki na terenie powiatów województwa

fot. Stowarzyszenie „Razem na wyżyny”

Pięć Lokalnych Grup Działania z terenu województwa śląskiego realizuje wspólny projekt unijny TRASA, czyli Turystyka Rowerowa Atrakcyjnym Sposobem Aktywności. Jednym z jego przejawów jest zamontowanie na terenie partnerskich gmin solarnych ławeczek, które mają służyć rowerzystom odkrywającym piękno walorów przyrodniczych regionu.

Projekt TRASA realizowany jest we współpracy stowarzyszeń LGD z Koszęcina, Kłobucka, Poczesnej, Pyrzowic oraz Mykanowa. Organizacje pozyskały na jego realizację 2,4 mln zł z urzędu marszałkowskiego.

W jego ramach oznakowane zostaną szlaki rowerowe, powstaną tablice informacyjne, miejsca odpoczynku, wszelkiego rodzaju materiały promocyjne, jak również będzie można wziąć udział w wielu rajdach rowerowych po najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo rejonach województwa.

– Operacja pozytywnie wpłynie na aktywność i integrację społeczności lokalnej, jak również przyczyni się do zaspokojenia potrzeb społecznych zarówno starszych mieszkańców, dzieci i młodzieży, jak również turystów odwiedzających nasz region – podkreślają przedstawiciele organizacji.

Jednym z istotnych przejawów działania jest zamontowanie kilkudziesięciu ławeczek solarnych wraz ze stacjami naprawy rowerów na obszarze partnerskich LGD. W założeniu mają służyć wszystkim rowerzystom, którzy będą potrzebowali wsparcia dla swoich dwuśladów. Dzięki dostępnym urządzeniom będzie można napompować koła, jak również naprawić drobne usterki. Ale to nie wszystko. Zamontowane kolektory słoneczne umożliwią także doładowanie urządzeń elektronicznych, choćby telefonu, wykorzystując do tego energię płynącą ze słońca. To właśnie ekologiczny wymiar całego przedsięwzięcia.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter