fbpx

Kłomnice

Sołectwo Konary docenione w wojewódzkim konkursie

fot. Archiwum Sołectwa Konary

Przed rokiem Karczewice, a w tym miejscowość Konary. Władze województwa śląskiego drugi rok z rzędu doceniły przedsięwzięcia podejmowane w sołectwach gminy Kłomnice. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą wieś 2020 roku.

Coroczna inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem sporej grupy samorządów. Z uwagi na trwający kryzys zdrowia publicznego, tegorocznych zwycięzców wyłaniano na podstawie przesłanych prezentacji multimedialnych. Wyróżnienie w konkursie to zarówno prestiż, ale i kilka tysięcy złotych nagrody, które dodatkowo wspomogą w przyszłości kolejne inicjatywy w sołectwach.

– Celem konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego” jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej, pobudzanie aktywności gospodarczej, popularyzacja obrzędów i zwyczajów ludowych, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń, a także kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego – podkreślają organizatorzy.

Na same nagrody zarezerwowano 120 tys. zł. Rozdysponowano je pośród laureatów zgłoszonych w pięciu kategoriach – na najpiękniejszą wieś, najpiękniejszą zagrodę wiejską, najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi, najlepszą stronę internetową sołectwa oraz najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe.

Przed rokiem Karczewice zdobyły drugie miejsce i 1,5 tys. zł. Nagrodzono aktywność mieszkańców w przestrzeni internetowej. W bieżącym natomiast Konary zajęły trzeci stopień podium pośród najlepszych przedsięwzięć odnowy wsi. Wraz z „brązowym medalem” sołectwo otrzyma także 3 tys. zł.

– Doceniono zrealizowany remont świetlicy OSP Konary i przekształcenie jej na klub seniora, a także rewitalizację przestrzeni dookoła świetlicy. Gratuluję sołtys pani Anecie Krok, radzie sołeckiej oraz wszystkim mieszkańcom Konar – cieszy się wójt Piotr Juszczyk.

Na wspomniane przez włodarza przedsięwzięcie kłomnicki samorząd pozyskał 150 tys. zł. Było ono kolejnym, które wychodziło naprzeciw oczekiwaniom integracyjnym i społecznym nie tylko osób starszych. Wcześniej podobną miejscówkę udostępniono mieszkańcom w Nieznanicach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter