fbpx

Ekologia w powiecie

Specjaliści od ptaków. „Zimorodek” znakomity na powiatowym konkursie

fot. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Miedźnie

 

Należący do Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody „Zimorodek” uczniowie szkoły w Miedźnie okazali się bezkonkurencyjni w jednej z kategorii wiekowych, a w kolejnych zajęli czołowe miejsca. Finalnie aż ośmioro z nich zostało nagrodzonych lub wyróżnionych.

– Konkurs ornitologiczny jest cyklicznym konkursem edukacyjnym. Wymaga on od uczestników wszystkich kategorii wiekowych dużego zaangażowania, gdyż wiąże się z przyswojeniem obszernej wiedzy na temat wielu gatunków ptaków występujących w naszym powiecie, od kilkunastu do kilkudziesięciu w poszczególnych kategoriach wiekowych – wyjaśniają pedagodzy z ZSP w Miedźnie.

Uczniowie musieli przyswoić między innymi wiedzę z anatomii i fizjologii ptaków, upierzenie samca i samicy, rozpoznawanie ptasich jaj i gniazd, ptasie zwyczaje czy ciekawostek związanych z poszczególnymi gatunkami, a nawet umiejętność rozpoznawania ptaków po ich głosach. Łatwo więc nie było.

Wszyscy nagrodzeni odebrali należne im laury podczas uroczystego podsumowania konkursu 5 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Kłobucku.

– W pierwszej kategorii wiekowej szkołę reprezentowały cztery uczennice z klasy IIa. Wszystkie spisały się wspaniale. Aleksandra Kowalik i Dominika Słaba osiągnęły najwyższy wynik w konkursie i zdobyły (ex aequo) pierwsze miejsce, drugie zdobyła Michalina Chłąd, a Antonina Janik otrzymała wyróżnienie – podkreślają przedstawiciele placówki.

Także w starszej kategorii, od czwartej do szóstej klasy, znakomite drugie miejsce zajął Adam Babłot. Ponadto wyróżnienia otrzymali Martyna Kleszcz i Piotr Kuc. Natomiast wśród najstarszych uczniów trzecia lokata na podium stała się udziałem Julii Kuc.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter