fbpx

Poczesna

Specjalna opaska zapewni bezpieczeństwo niesamodzielnym seniorom

fot. Pixabay

W Poczesnej startuje program „Korpus Wsparcia Seniorów”, który ma za zadanie wesprzeć działania na rzecz starszych mieszkańców, którzy ze względu na wiek oraz stan zdrowia nie są wystarczająco samodzielni. Realizacja tego projektu ruszy w sierpniu i potrwa do końca roku.

Celem programu, na który gmina otrzymała 40 tys. zł, jest zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i starszych. Finalnie chodzi o poprawę ich bezpieczeństwa oraz możliwość zapewnienia samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania przez dostęp do tzw. opieki na odległość.

– Do programu kwalifikowani będą seniorzy z terenu gminy Poczesna, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia – informują pracownicy urzędu gminy.

Jak tłumaczą, osobom tym zostanie zapewniony dostęp do specjalnych opasek bezpieczeństwa wyposażonych w co najmniej trzy z szeregu funkcji, jak między innymi w przycisk bezpieczeństwa wysyłający sygnał SOS, detektor upadku, czujnik jej zdjęcia czy lokalizator GPS. Urządzenie będzie umożliwiało komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami lub dawało możliwość monitorowania podstawowych czynności życiowych jak choćby puls i saturacja.

– Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą, która w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia poprzez wciśnięcie guzika alarmowego umożliwi połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą – wyjaśniają.

Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia lub pracownika ośrodka pomocy społecznej, albo też wezwać służby ratunkowe.

Jak planuje miejscowa administracja, wsparciem w ramach programu objętych zostanie czterdzieścioro seniorów.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter