fbpx

Blachownia

Startują z naborem na dotacje do wymiany pieców. Za dwa tygodnie będzie można składać wnioski

fot. Fotolia

Mieszkańcy zamierzający w tym roku wymienić stare piece centralnego ogrzewania od 13 maja będą mogli ubiegać się o finansową pomoc gminy. Urząd zacznie w tym dniu przyjmować wnioski o celowe dotacje w tym zakresie. Nabór potrwa do końca miesiąca.

17 kwietnia rada gminy przyjęła zaktualizowany na ten rok regulamin dopłat do wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach indywidualnych mieszkańców. Urzędnicy liczą, że uda się wspomóc pięćdziesiąt takich inwestycji, choć maksymalna kwota wsparcia jest o 2 tys. zł mniejsza niż przed rokiem.

– W 2018 roku wsparcie dla jednostkowej wymiany wynosiło 40 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, lecz maksymalnie 4,5 tys. zł. W obecnym maksimum wyniesie 2,5 tys. zł. To skutek tego, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach nie dorzuca już pieniędzy do naszego gminnego programu, przekierowując wszystkie dostępne pieniądze na rządowy program „Czyste Powietrze”. Ubiegłoroczna dopłata była składową środków z budżetu gminy i dotacji z WFOŚ. W tym roku są to wyłącznie nasze pieniądze – wyjaśnia burmistrz Sylwia Szymańska.

Finansowa pomoc gminy ma być zachętą dla tych, którzy zdecydują się, aby zainwestować w nowoczesne, bardziej sprzyjające środowisku rozwiązania. Główne zasady, które przyświecają przyjętemu regulaminowi programu dopłat zasadniczo się nie zmieniły.

– Oferta gminy nie konkuruje z programem „Czyste Powietrze”, gdzie te dotacje mogą sięgać nawet 90 proc. kosztów. Żadnego samorządu nie byłoby stać, aby własnymi siłami udzielał takiego wsparcia. Dobrze, że jest ogólnopolskie działanie, z którego nasi mieszkańcy mogą również korzystać. Nasz program może być dodatkowym wsparciem do ministerialnego. Tak czy inaczej, my dajemy te 2,5 tys. zł i mam nadzieję, że mieszkańcy ochoczo z tych dopłat skorzystają, a najbardziej zyska środowisko, w którym żyjemy – zastrzega burmistrz Blachowni.

Przypomnijmy zatem, że instalowany sprzęt musi być fabrycznie nowy. Kotły spalające ekogroszek muszą spełniać szereg określonych wymogów. Standard emisyjny musi być zgodny z piątą klasą, a sprawność ich przemiany energetycznej określono na minimalnym poziomie 85 proc. Ponadto sprzęt taki powinien posiadać automatyczny podajnik paliwa.

Mieszkańcy, którzy zdecydują się wymienić stare kotły centralnego ogrzewania opalane paliwem stałym na urządzenia nowe, ale spalające ten sam rodzaj paliwa, zostaną zakwalifikowani do programu, kiedy wymieniany sprzęt liczył będzie sobie ponad dziesięć lat. W przypadku zakupu pieca pracującego na ekopaliwa, limit wieku kotła węglowego nie będzie miał znaczenia.
 
Poza samym złożeniem wniosku, które rozpatrywane będą według kolejności ich złożenia, beneficjent będzie musiał spełnić kilka wytycznych. Przede wszystkim do aplikacji musi załączyć tytuł prawny do nieruchomości. Ta z kolei powinna posiadać uregulowany stan prawny. Weryfikujący podanie będą również sprawdzać kwestię niezalegania z opłatami na rzecz gminy. Kolejnym krokiem będzie sporządzenie dokumentacji fotograficznej idącego na złom pieca.

Inwestycja musi być wykonana zgodnie z przepisami prawa budowlanego i obowiązującymi normami, w szczególności przy montażu kotła gazowego wymagane będzie uzyskanie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę bądź przebudowy wewnętrznej instalacji gazowej. Termin jej ukończenia to 15 listopada. Wymagane regulaminem dokumenty niezbędne do rozliczenia dotacji trzeba będzie jednak dostarczyć do urzędu najpóźniej 30 listopada.

– Zbadamy czy dana nieruchomość ma uregulowany stan prawny, czy są zgody wszystkich współwłaścicieli oraz czy wnioskodawca ma podpisaną deklarację na wywóz odpadów z terenu posesji? Do wniosku należy dołączyć wstępny kosztorys zakupu pieca wraz z montażem oraz w przypadku pieca na ekogroszek certyfikat nowego źródła ciepła. Między innymi na tych podstawach zostanie stworzona lista rankingowa mieszkańców. Po szczegółowe informacje zapraszam serdecznie do urzędu gminy. Oddelegowani do koordynacji programu pracownicy udzielą zainteresowanym wszelkich informacji – informuje burmistrz Szymańska.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter