fbpx

Ekologia w powiecie

Startuje inwestycja w „Zieloną Przestrzeń” w Rzerzęczycach. Władze Kłomnic ogłosiły przetarg

fot. Urząd Gminy Kłomnice

W połowie maja kłomnicki samorząd pozyskał 250 tys. zł w konkursie „Zielona Przestrzeń”. Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał środki na rewitalizację parku w Rzerzęczycach. Teraz przyszła pora na finalizację projektu. Ogłoszono przetarg w systemie „zaprojektuj i wybuduj” na jego wykonawstwo.

Celem konkursu, do którego złożył wniosek wójt Piotr Juszczyk, jest utworzenie na ogólnodostępnym, będącym we władaniu gminy obszarze, terenów zieleni służących dostosowaniu przestrzeni publicznej do potrzeb społecznych oraz umożliwienie społeczeństwu korzystania z ich walorów, zwiększając przy tym zaangażowanie społeczności lokalnej. W skali województwa wyłoniono trzydziestu jeden laureatów.

Opracowanie koncepcji nowego zagospodarowania parku w Rzerzęczycach trwało ponad dwa lata. Dziesiątki spotkań i konsultacji w końcu zaowocowały opracowaniem docelowego zakresu prac, które mają gwarantować funkcjonalność i atrakcyjność dla mieszkańców modernizowanej infrastruktury.

– Obszar, który zostanie poddany rewitalizacji, jest dość sporych rozmiarów. To niemal 22 tys. m². Ma to być miejsce organizacji różnych wydarzeń, przyjazne i umożliwiające uprawianie sportu, rekreację oraz wypoczynek – mówi włodarz gminy Kłomnice.

Co w ramach przedsięwzięcia ma być zrobione? W pierwszej kolejności zaplanowano uporządkowanie drzewostanu. Na obszarze znajdują się bowiem liczne samosiejki oraz zaniedbany starodrzew, który wymaga sporej korekty. Dodatkowo założenia przewidują nowe nasadzenia roślin wieloletnich, trawników i stworzenie łąk kwietnych. Wytyczone zostaną ścieżki spacerowe i biegowe, a także miejsca integracji doposażone w stoły z ławkami, altanę, ławki parkowe, stojaki rowerowe czy kosze na śmieci.

– Chcemy stworzyć przyjazną przestrzeń dla osób uprawiających sport, spacerowiczów i rowerzystów. Posadowienie natomiast altany w centralnym punkcie umożliwi organizowanie wydarzeń integrujących i aktywizujących. Myślę, że to będzie dobra alternatywa względem innych sposobów na miłe spędzania czasu wolnego –  podkreśla wójt Juszczyk.

Jak zaznacza, to pierwszy etap prac. W drugim lokalne władze chciałyby ubogacić przestrzeń poprzez budowę placu zabaw, parku linowego, zakup ramp tracku czy montaż nowoczesnego oświetlenia parkowego.

Koszt przedsięwzięcia nie jest mały. Zgodnie ze wstępnym kosztorysem inwestycja ma pochłonąć blisko 620 tys. zł. Sporą część, bo 250 tys. zł, pokryje właśnie dofinansowanie z WFOŚiGW w Katowicach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter