fbpx

Janów

Startuje nowa odsłona konkursu na ekologiczną zagrodę

fot. Pixabay

Mieszkańcy, którzy chcieliby wziąć udział w kolejnej edycji działań edukacyjnych prowadzonych przez starostwo powiatowe, mają ku temu dobrą okazję. Oprócz szerszej prezentacji własnego gospodarstwa zwycięzcy mogą też liczyć na kilkusetzłotowe nagrody pieniężne w pierwszym etapie i kilkutysięczne w finale konkursu.

Konkurs „Ekologiczna Zagroda 2022” adresowany jest do osób zamieszkujących tereny wiejskie wchodzące w skład gmin powiatu częstochowskiego. Ma on na celu propagowanie zasad dobrej praktyki rolniczej, upowszechnianie metod oraz celów ekologicznej produkcji rolnej, oraz celów polityki ekologicznej państwa i lokalnych strategii w zakresie ochrony środowiska.

– Zagroda wiejska jest istotną częścią gospodarstwa rolnego. Jest miejscem życia, pracy i wypoczynku człowieka, kształtuje wizerunek polskiej wsi. Poprzez zagrodę można dokonać oceny poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej jej mieszkańców oraz to, jak praktycznie chroni się środowisko – przekonują urzędnicy Starostwa Powiatowego w Częstochowie, które organizuje to przedsięwzięcie.

W samym konkursie istotną rolę odgrywać będzie nie tylko estetyka zagród. Ocenie podlegać będzie również gospodarowanie odpadami, w tym usuwanie azbestu, gospodarowanie wodą, ograniczanie niskiej emisji czy termomodernizacja budynków. Znaczenie będzie mieć też wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, utrzymywanie przydomowych warzywników, pasiek, sadów i ochrona krajobrazu. Komisja konkursowa zwróci także uwagę na kwestie związane z hodowlą zwierząt pod kątem własnych zapotrzebowań poszczególnych gospodarstw, jak i innych form wytwarzania zdrowej żywności na potrzeby rodziny z wykorzystaniem metod rolnictwa ekologicznego.

Zainteresowani udziałem w konkursie na dokonanie zgłoszenia mają czas do końca maja. Wystarczy wypełnić dostępną na stronie urzędu gminy kartę i dostarczyć ją do jego siedziby. Do końca czerwca komisja konkursowa dokona wizji lokalnych zgłoszonych gospodarstw, a następnie do 10 lipca wyłoni te najładniejsze. Tutaj miejscowa administracja przewidziała nagrody w wysokości 600 zł, 400 zł i 200 zł – w zależności od zajętego miejsca.

To jednak nie wszystko. W kolejnym kroku laureat, który zwycięży w swojej gminie, zostanie zgłoszony do etapu powiatowego i w drugiej połowie sierpnia powalczy o nagrody, których łączna pula sięga 15 tys. zł. Tu analogicznie za kolejne trzy pierwsze miejsca organizator przewidział nagrody finansowe w kwotach 5 tys. zł, 3 tys. zł i 2 tys. zł. Pozostałe środki trafią na wyróżnienia i nagrody rzeczowe.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter