fbpx

Kłomnice

Strażacy z OSP w Karczewicach-Garnku fetowali swój jubileusz. Jednostka działa już sto lat

fot. Urząd Gminy Kłomnice

Dwudniowe obchody okrągłej rocznicy odbyły się na przełomie czerwca i lipca. Była msza, pokazy sztuk walki, turniej z nagrodami i występy zespołów muzycznych.

Pierwszy dzień miał typowo rozrywkowy charakter. Publiczność skorzystała z okazji, by obejrzeć pokazy sztuk walki, wysłuchać miejscowego folkloru, a wieczorem pobawić się przy występach discopolowych zespołów. Dla wytrwałych organizatorzy przygotowali też zabawę taneczną pod chmurką, która potrwała do późnych godzin nocnych.

To co odbyło się nazajutrz, miało już bardziej oficjalny charakter. Jubileuszowym uroczystościom towarzyszyły tego dnia także obchody Gminnego Dnia Strażaka. To w intencji druhów ks. Dariusz Tuczabski, proboszcz parafii w Garnku wraz z ks. Ireneuszem Galasińskim, kapelanem strażaków OSP w archidiecezji częstochowskiej, odprawili specjalne nabożeństwo.

Po zakończeniu mszy, sprzed kościoła ruszyła parada samochodów strażackich, której towarzyszył przemarsz pocztów sztandarowych i pododdziałów. Zebrani, przy dźwiękach miejscowej orkiestry dętej dotarli na błonia w Karczewicach. Tam też, zgodnie ze strażackim ceremoniałem, miała miejsce część oficjalna uroczystości. Zasłużonym druhom nadano odznaki i medale, doszło także do odznaczenia jednostki Złotym Znakiem Związku.

– To najwyższe odznaczenie przyznawane przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP – wyjaśnia wójt Piotr Juszczyk, który wspólnie z przedstawicielami parlamentu i samorządowców z powiatu oraz gminy dziękował strażakom za podejmowany przez nich każdego dnia trud.

Z okazji święta, ochotnicy z Karczewic-Garnka wydali okolicznościowy folder, w którym opublikowano zarówno te archiwalne jak i współczesne fotografie dokumentujące historię jednostki.

– To bardzo interesujące wydawnictwo. Folder opisuje zarówno historię powstałej dzięki staraniom mieszkańców Kuźnicy i Garnka jednostki, jak i również osobę Alfreda Klawe, współtwórcę i jej pierwszego prezesa – wyjaśnia Robert Kępa z urzędu gminy.

W drugi dzień festynu miała również miejsce loteria fantowa. Uzyskany z niej dochód strażacy przeznaczą na doposażenie nowego samochodu gaśniczego. Przed publicznością wystąpiła też grupa akrobatyczna ze Skrzydlowa i lokalne zespoły śpiewaczy i tancerzy. Interesujący element stanowiła niewątpliwie prezentacja zabytkowego samochodu gaśniczego z 1946 roku. Specjalnie na tę okazję udostępniło go Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter