fbpx

Mstów

Stu sześćdziesięcioro młodych kolarzy przejechało przez gminę. To w ramach ogólnokrajowej olimpiady

fot. Urząd Gminy Mstów

W niedzielę 16 lipca odbyły się finały XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2023. Część rywalizacji rozegrana została w Mstowie i okalających go miejscowościach. Na starcie pojawiło się pięćdziesiąt najlepszych juniorek młodszych oraz stu dziesięciu juniorów młodszych. Na panie czekały do pokonania cztery okrążenia i dystans liczący niewiele ponad pięćdziesiątce osiem kilometrów, natomiast ich koledzy musieli przejechać o dwa okrążenia więcej co dawało sumaryczny dystans prawie osiemdziesięciu ośmiu kilometrów.

Tegoroczna edycja olimpiady w województwie śląskim rozpoczęła się 8 czerwca i potrwa do 27 sierpnia. W trzeci weekend lipca impreza miała swój lokalny akcent, bowiem przez takie miejscowości jak Mstów, Małusy Małe, Brzyszów, Srocko, Gąszczyk i Siedlec przejechał peleton młodych kolarzy.

– Na ciekawej i pofałdowanej wzniesieniami rundzie o długości prawie piętnastu kilometrów rozegrano wyścigi ze startu wspólnego juniorek i juniorów młodszych – relacjonują pracownicy urzędu gminy.

Jak dodają, start i metę wyścigu zlokalizowano na rynku w Mstowie. To stamtąd punktualnie o godz. 10 do rywalizacji wystartowały juniorki młodsze. Dziewczęta miały do pokonania cztery okrążenia obliczone w sumie na blisko pięćdziesiąt osiem i pół kilometra.

– Pogoda nie była łaskawa dla zawodniczek, gdyż upał towarzyszący im na trasie sprawił, że cały peleton dość długo trzymał się razem. Dopiero na ostatnim okrążeniu od grupy zasadniczej oderwała się osiemnastoosobowa czołówka, w której rozstrzygnęło się zwycięstwo w wyścigu. Pierwsze miejsce zajęła Gabriela Kaczmarczyk (KK Ziemia Darłowska), a podium uzupełniły Maria Okrucińska (UKS Copernicus Toruń CCC) i Paulina Lipieta (MLKS Wieluń) – dodają urzędnicy.

Kilka minut po zakończeniu wyścigu juniorek młodszych, na linii startowej ustawili się ich rówieśnicy juniorzy młodsi, którzy mieli do pokonania sześć rund na odcinku liczącym prawie osiemdziesiąt osiem kilometrów.

– Wielu zawodników starało się wykorzystać mocno pofałdowany teren, przez który przebiegał wyścig, próbując oderwać się od peletonu. Kluczową ucieczkę dla przebiegu całego wyścigu mieliśmy na początku czwartego okrążenia, kiedy to trójka zawodników oderwała się do grupy i utrzymywała około trzydziesto sekundową przewagę nad peletonem. Na przedostatniej rundzie ucieczka się podzieliła, a na czele pozostał jedynie Marcin Włodarski (UKS Koźminianka Koźminek). Zawodnik zbudował tak dużą przewagę nad pozostałymi, że mógł długo celebrować zasłużone zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Dawid Rutkowicz (WLKS Krakus bbc Czaja), a trzecie miejsce po finiszu z peletonu zajął Jan Rzepka (LKS „Ziemia Opolska” Opole) – można przeczytać w komunikacie urzędu gminy.

Po zakończonych wyścigach na płycie Mstowskiego Rynku nastąpiła dekoracja zwycięzców, w której udział wzięła Małgorzata Grabowska, zastępca wójta Tomasza Gęsiarza.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter