fbpx

Kłomnice

Studenci z Azji przylecieli uczyć młodzież angielskiego

fot. Urząd Gminy Kłomnice

Trójka wolontariuszy z Chin, Indii i Malezji przez trzy tygodnie gościła w Kłomnicach. Spędzili wiele godzin ucząc języka i opowiadając o krajach, z których pochodzą. Odwiedzili takie miasta jak Częstochowa i Kraków. Zajrzeli również do urzędu gminy.

Chinka Lucy, pochodzący z Indii Vinoda oraz Malezejczyk Jason są członkami AIESEC, międzynarodowego stowarzyszenia studentów. To niezależna organizacja, która działa w ponad stu krajach na całym świecie. Swoje działania realizują choćby poprzez wymiany międzykulturowe. Tym razem trójka Azjatów trafiła do jednej z gminnych podstawówek.

– Pobyt wolontariuszy w naszej szkole wypełniony był pracą z dziećmi i młodzieżą – mówi Joanna Suliga, anglistka ze Szkoły Podstawowej im. Piramowicza w Kłomnicach. – Studenci chętnie podjęli się prowadzenia zajęć dodatkowych z języka angielskiego i chińskiego. Sporo zajęć związanych było też z kulturą państw, z których pochodzą – dodaje.

Wolontariusze pełnili także rolę dodatkowych opiekunów w czasie szkolnych wycieczek do Częstochowy, Krakowa, Mstowa czy Zatoru. Dzięki wyjazdom do innych szkół w okolicy i możliwości obserwowania przebiegu lekcji. Vinod, Lucy i Jason mieli okazję, by chociaż w małym fragmencie zobaczyć jak funkcjonuje polski system oświatowy.

Jak przekonuje pedagog, uczniowie uwielbiali spędzać z nimi każdą wolną chwilę. Razem spożywali posiłki w szkolnej stołówce, grali w piłkę nożną i badmintona, a w salach lekcyjnych oglądali anglojęzyczne kanały informacyjne. Korzystali także z atrakcji w kłomnickim skateparku i każdego dnia wymieniali się wiadomościami za pośrednictwem mediów społecznościowych.

– Dzięki pracy azjatyckich studentów, nasi uczniowie podnieśli swoje umiejętności komunikacyjne w angielskim, jak również poszerzyli swoją wiedzę na temat innych kultur oraz geografii kontynentu, z którego pochodzą – podkreśla Suliga. – Co więcej, wolontariusze zapoznali wychowanków szkoły z ustrojem politycznym swoich ojczyzn, ważnymi wydarzeniami w historii ich państw oraz przedstawili sylwetki wybranych znanych osób z kręgu kultury azjatyckiej. Dużym zainteresowaniem ze strony społeczności szkolnej cieszyły się i te zajęcia, w czasie których wolontariusze prezentowali faunę i florę swoich krajów – wyjaśnia nauczycielka.

Jak relacjonuje anglistka, na zaproszenie wójta Piotra Juszczyka zawitali też i do urzędu gminy. Podczas spotkania z lokalnymi władzami opowiadali o swoich dążeniach i życiowych celach. Podzielili się także refleksjami z trzytygodniowego pobytu.

– Dla mnie ta wizyta w Polsce, w Kłomnicach była zupełnie innym doświadczeniem i chciałbym podziękować każdemu z was za pomoc, wskazówki i gościnność – mówił Vinod.

– Bardzo dziękuję za gościnność i wszystko, co nam zapewniliście. Przeżyłem dwadzieścia jeden lat i nigdy nie traktowano mnie tak dobrze. Bardzo to wszystko doceniam – dodawał z kolei Jason.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter