2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach obchodów realizowane są inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób w spektrum autyzmu i ich rodzin. Wśród nich jest coroczna kampania społeczna „Zapalmy się na niebiesko dla autyzmu”, podczas której budynki administracji samorządowej podświetlane są na właśnie na ten kolor.
Nie inaczej było w Blachowni, gdzie po raz pierwszy do akcji „Zapalmy się na niebiesko dla autyzmu” włączyli się pracownicy i podopieczni Dziennego Domu Pomocy w Blachowni oraz druhowie z jednostek ochotniczych straży pożarnych w Blachowni i w Cisiu.
Burmistrz Sylwia Szymańska, inicjatorka włączenia się gminy w tę międzynarodową akcję oraz współorganizator wspomnianego wydarzenia Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia „Daj Mi Czas”, przypomnieli podejmowane na terenie samorządu działania adresowane do osób niepełnosprawnych. Zorganizowana z tej okazji uroczysta gala była okazją do wręczenia podziękowań, które trafiły do kierownictwa placówek edukacyjnych z terenu gminy oraz jednostek podległych magistratowi.
Wyróżnienie trafiło także do Marka Kułakowskiego, wiceprzewodniczący rady miejskiej i jednocześnie dziennikarza telewizyjnego, który od siedmiu lat na swoim blogu relacjonuje i skrupulatnie dokumentuje działania odbywające się na terenie tutejszego samorządu z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
– Pragnę serdecznie podziękować osobom, które od lat wspierają nasze działania na rzecz osób niepełnosprawnych a szczególnie tym z państwa, którzy w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu włączają się w akcję „Zapalmy się na niebiesko dla autyzmu”. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który obchodzimy 2 kwietnia, służyć powinien nie tylko osobom z autyzmem i ich rodzinom, ale także, a może przede wszystkim, rozwijać świadomość pozostałych nas na temat „inności” osób funkcjonujących na co dzień z autyzmem – mówiła burmistrz Szymańska zwracając się do zebranych.
W finale spotkania nie zabrakło elementów artystycznych. Wieczór uświetnił koncert Agnieszki Łopackiej i Krzysztofa Niedźwieckiego, którzy zabrali uczestników w muzyczną podróż śladami Kory Jackowskiej, legendarnej wokalistki grupy Maanam.