fbpx

Poczesna

Święto Konstytucji 3 maja. Tegoroczne obchody inne niż dotychczas

fot. Anna Ujma

Ze względu na trwającą epidemię i związane z nią obostrzenia, obchody święta Konstytucji 3 maja w gminie skoncentrowały się na wydarzeniach dostępnych w przestrzeni internetowej.

Tym razem zabrakło zwyczajowego świętowania kolejnej rocznicy pierwszej w Europie i drugiej na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, ustawy zasadniczej. Nie było wielkich zgromadzeń i tradycyjnych przemówień. Ze zrozumiałych względów ograniczono się jedynie do wywieszenia flag państwowych i uroczystego nabożeństwa w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.

Po mszy, którą odprawił ks. prałat Jarosław Sroka, wójt Krzysztof Ujma w krótkim wystąpieniu nawiązał do historii Konstytucji 3 maja oraz szczególnej sytuacji, w jakiej przyszło obchodzić 229 rocznicę jej uchwalenia. Korzystając z okazji podziękował pracownikom służby zdrowia i sanepidu za determinację i odwagę w codziennych zmaganiach ze skutkami koronawirusa.

– Podejmując misję ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka zasługujecie na nasz podziw, uznanie i szacunek – mówił podczas streaming’owanej poprzez facebook’a i internetową stronę parafii mszy.

Ogłoszenie wyborcze

Włodarz wspólnie z Iwoną Chołą, przewodniczącą rady gminy, złożyli wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Z kwiatami pojawili się przed pamiątkową tablicą upamiętniającą ks. Boguchwała Tuora, pod pomnikiem św. Jana Pawła II i obeliskiem we Wrzosowej oraz na cmentarzu w Nieradzie, gdzie spoczywają bohaterowie z czasów II Wojny Światowej.

– Za pośrednictwem naszej strony internetowej wszyscy zainteresowani mieli również możliwość uczestnictwa w krótkiej prezentacji pieśni patriotycznych. Wykonały je osoby z Młodzieżowej Orkiestry Gminy Poczesna, działającej w strukturach naszego Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji – informuje jego dyrektor Iwona Skorupa.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter