fbpx

Poczesna

Święty Mikołaj z Poczesnej i w tym roku nie zapomniał o rodakach na Kresach

fot. Beata Kaszyca

Mieszkańcy po raz kolejny aktywnie włączyli się w doroczną akcję mającą na celu wsparcie rodaków mieszkających na wschodzie.

W połowie listopada w miejscowej hali sportowej miało miejsce podsumowanie zbiórki, jaką wzorem lat ubiegłych prowadzono w szkołach na terenie gminy. Darczyńcy i tym razem udowodnili, że nie tylko pamiętają o Polakach zamieszkujących dawne rubieże Rzeczypospolitej, ale i potrafią wyciągnąć w ich kierunku pomocną dłoń.

– Ważna jest stała współpraca z Polakami mieszkającymi na Kresach. I to zarówno w dziedzinie kultury, edukacji i sportu, ale także podczas wymiany doświadczeń samorządowych, promocji, podtrzymywania kontaktów społecznych czy wzajemnego poznawania kultury i historii. Ważne jest wspólne działanie – podkreślał wójt Krzysztof Ujma. – Ci, którzy byli na Kresach wiedzą, że słowo „Polska” ma tam szczególne znaczenie, a patriotyzm szczególny wymiar. Mieszkamy na Kresach, ale jesteśmy Polakami. Mieszkający tam Polacy zawsze to podkreślają – dodawał.

Spotkanie urozmaicone zostało akcentami artystycznymi. Specjalny przygotowany na tę okazję program zaprezentowali uczniowie ze szkoły w Nieradzie.

– W całej akcji chodzi nie tylko o zawiezienie naszym rodakom dóbr materialnych na Mikołaja i Boże Narodzenie. Istotny jest element patriotyczny. Gest solidarności i serdecznej pamięci wobec Polaków mieszkających na Kresach – mówił do zebranych ks. Ryszard Umański, twórca Towarzystwa Patriotycznego Kresy oraz koordynator całego przedsięwzięcia.

Z kolei Iwona Skorupa, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej cieszyła się z tego, jak licznego środowiska zaangażowały się w jego organizację.

– Dziękujemy wszystkim dyrektorom szkół i przedszkoli, nauczycielom, rodzicom, dzieciom i młodzieży, Akcji Katolickiej przy Parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej, a także lokalnym przedsiębiorcom, którzy okazali swoje wielkie serce – wymieniała.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter