fbpx

Poczesna

Syderyty po raz siódmy. Statuetki trafiły do pięciu osób szczególnych dla samorządu

fot. Adam Markowski/Urząd Gminy Poczesna

Wójt Poczesnej wręczył Syderyty, statuetki będące wyrazem uhonorowania osób zasłużonych dla gminy oraz lokalnej społeczności. Uroczystość uświetnił występ Edyty Geppert.

Zaprojektowana przez Jerzego Kędziorę, znanego rzeźbiarza i jednocześnie mieszkańca gminy statuetka, wręczana jest tym, których zaangażowanie, praca społeczna lub zawodowa przyczyniły się do rozwoju i promocji miejscowego samorządu. Nagroda jest niepowtarzalna, każdy egzemplarz wieńczy zindywidualizowana ruda żelaza w naturalny sposób nawiązująca do tradycji okolicy, która słynęła przed laty z wydobywania bogatych złóż wspomnianego pierwiastka.

Zorganizowane 16 lutego w miejscowej hali sportowej spotkanie, rozpoczęło się od przywitania licznie przybyłych gości i prezentacji nawiązującej do górniczych tradycji ziemi pocześniańskiej. Tę zebranym przedstawili wójt Krzysztof Ujma i dr Juliusz Sętowski, historyk i zarazem szef Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Po niej wszyscy mieli okazję obejrzeć krótkie filmy przedstawiające sylwetki tegorocznych laureatów.

Następnie wyróżnione osoby kolejno pojawiały się na scenie, by z rąk włodarza Poczesnej i Iwony Choły, przewodniczącej rady gminy odebrać przyznane statuetki. Pierwotnie przyznawane były one w czterech kategoriach. Od trzech lat wręczany jest jeszcze jeden. Piąty, tzw. Super Syderyt, wędruje każdorazowo do osoby określanej mianem przyjaciela gminy.

Tym razem w kategorii związanej z przedsiębiorczością wyróżnienie otrzymała Małgorzata Kempa, której firma zajmuje się wyrobem i sprzedażą zniczy. W kategorii oświata, kultura i sztuka uhonorowany został oddział Akcji Katolickiej działający przy parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Z kolei w tej bezpośrednio dotyczących takich zagadnień jak sport, zdrowie, opieka społeczna czy ochrona środowiska, wójt Ujma zdecydował się nagrodzić geodetę Józefa Chmiela.

Za osobę, która odznacza się szczególnymi zasługami na rzecz gminy uznano w tym sezonie Mieczysławę Tomalę, przewodniczącą koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych we Wrzosowej. Przed laty, pracując w ówczesnym Urzędzie Gminy we Wrzosowej, była kierowniczką Urzędu Stanu Cywilnego. W sumie udzieliła blisko dwa i pół tysiąca ślubów.

Ostatnia statuetka, wspomniany wcześniej „Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna” trafił do Szymona Giżyńskiego, ostatniego wojewody częstochowskiego, parlamentarzysty nieprzerwanie zasiadającego w ławach sejmowych od 2001 roku, byłego wiceministra rolnictwa, a obecnie sekretarza stanu w resorcie kultury i dziedzictwa narodowego.

Organizowana gala jest dla lokalnej społeczności jednym z najważniejszych wydarzeń w roku. I to zarówno pod kątem promocji walorów gminy, jak i znaczącym przedsięwzięciem kulturalnym. Każdorazowo imprezę uświetnia koncert znanej postaci ze świata artystycznego. Tym razem organizatorzy zaprosili Edytę Geppert, która, wieńcząc tegoroczną galę rozdania Syderytów, recitalem przypomniała najpopularniejsze swoje utwory.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter