fbpx

Poczesna

Syderyty rozdane. Kto otrzymał nagrodę włodarza Poczesnej?

fot. Waldemar Deska/Urząd Gminy Poczesna

Podczas dorocznej gali, która miała miejsce 20 lutego, wójt Krzysztof Ujma po raz piąty wręczył statuetki Syderytów, honorujące postaci zasłużone i wybijające się w życiu lokalnej społeczności. Wzorem ubiegłego roku przyznano również Super Syderyt – dla „Przyjaciela Gminy Poczesna”.

Zaprojektowana przez Jerzego Kędziorę figura wręczana jest tym, których zaangażowanie oraz praca społeczna czy też zawodowa przyczyniają się do ciągłego rozwoju i promocji gminy. Nagroda jest niepowtarzalna, a ruda żelaza wieńcząca każde z dzieł w naturalny sposób nawiązuje do tradycji i historii ziemi pocześniańskiej, która słynęła i gospodarczo wzrosła na wydobyciu bogatych złóż tegoż właśnie pierwiastka.

Impreza jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla lokalnej społeczności, nie tylko pod kątem promocji walorów gminy, ale również kulturalnym. W tym roku imprezę uświetnił koncert wielkiej sławy polskiej opery – tenora Bogusława Morki, który wystąpił w towarzystwie sopranistki Emilii Zielińskiej oraz zespołu Alla Vienna pod dyrekcją profesora Adama Manjaka.

– W każdej społeczności czy w każdej grupie zawodowej są osoby wybijające się ponad przeciętną, które tę społeczność rozwijają, inspirują i są jej motorem napędowym. One były i są również w gminie Poczesna, niezależnie od tego czy przyznawaliśmy statuetkę Syderyta czy też nie. Ja, jako wójt, przedstawiciel naszej wspólnoty, chciałem jednak ich uhonorować, docenić trud i poświęcenie dla ciągłego rozwoju gospodarczego i społecznego gminy. Stąd pojawiła się koncepcja Syderytów – komentuje Krzysztof Ujma. – Z roku na rok kapituła ma coraz większy ból głowy kogo wyróżnić, ale to przyjemny ból bogactwa wyboru spośród zgłoszonych kandydatur. Wiem, że wszyscy dotychczasowi laureaci swoich starań nie motywowali samymi nagrodami, gdyż są bezinteresownymi społecznikami z krwi i kości. Ale na pewno jest im miło, że w ten sposób nasz samorząd może, za ich nieoceniony wkład, im podziękować – dodaje włodarz.

O prestiżu i znaczeniu wydarzenia świadczy chociażby liczba przybyłych gości i samych mieszkańców. Hala sportowa wypełniła się w całości. Nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, dużego grona wójtów i burmistrzów z samorządów całego regionu częstochowskiego, a także duchowieństwa. Przybyli również goście z Litwy, z zaprzyjaźnionej gminy Jaszuny.

Czas po powitaniach stał się okazją do krótkiej prezentacji historycznego dziedzictwa samorządu. Z górniczych tradycji gmina czerpie w dalszym ciągu inspiracje na rozwój, czego przykładem są powstała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Poczesna, jak i planowany do utworzenia „Szlak Syderytów”. Ten projekt ma być unikatowym szlakiem rowerowym w województwie, łączącym kilka powiatów, biegnącym w kierunku na Wieluń przez Żarki, Poraj, Kamienicę Polską, Poczesną, Konopiska, Blachownię czy Krzepice.

– Wójt Krzysztof Ujma nawiązał do tradycji górniczych, sportowych i kulturowych, które są nieustająco kultywowane w naszej gminie. Historia kopalnictwa żelaza dała początek także pasji rowerowej i muzycznej. Dowodem jest między innymi historia lokalnej orkiestry dętej, która jest wpisana w górniczą tradycję. Ściśle związana była i jest z naszym terenem. Towarzyszyła podczas uroczystości państwowych, gminnych oraz w pożegnaniach mieszkańców. Obecnie zastąpiła ją Młodzieżowa Orkiestra Dęta – mówi Aneta Nawrot, rzecznik prasowy urzędu gminy.

I to właśnie muzycy działający przy Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej, dowodzeni przez kapelmistrza Wojciecha Grelę dali pierwszy koncert wieczoru. Był Marsz Śląski, a później już rozrywkowo, z autorską aranżacją słynnego hitu „Despacito” na czele.

Kulminacyjnym momentem był oczywiście czas ogłoszenia wyników. Każdorazowo po wyemitowaniu na telebimach sylwetek nagrodzonych, wójt Poczesnej w towarzystwie Iwony Choły, przewodniczącej rady gminy, wręczali wyróżnienia.

W kategorii przedsiębiorczość statuetka trafiła do Beaty Chochaus–Międła, właścicielki firmy odzieżowej, która od wielu lat angażuje się mocno w działalność charytatywną. Barbara Wąsińska doceniona została za działalność w zakresie sportu, zdrowia i opieki społecznej. Jej podopieczni od lat święcą triumfy na warcabowych mistrzostwach nie tylko w kraju, ale na całym kontynencie. Syderyt za oświatę, kulturę i sztukę powędrował w tym roku do Doroty Wiśniewskiej, laureatki wielu festiwali, nauczycielki muzyki, wychowawczyni wielu talentów i animatorki życia kulturalnego nie tylko na terenie Poczesnej, ale i współpracującej z instytucjami w Olsztynie, Częstochowie, Myszkowie czy Dąbrowie Zielonej. Z kolei Jan Wawrzyńczak, zasłużony, osiemdziesięcioletni strażak z Huty Starej A, były samorządowiec, a równocześnie ciągle aktywny społecznik, doceniony został za szczególne zasługi na rzecz gminy. Wspomniany Super Syderyt trafił natomiast do rąk ks. Ryszarda Umańskiego, kapelana środowisk patriotycznych oraz prezesa Towarzystwa Patriotycznego Kresy, które każdego roku inicjuje akcję „Mikołaj na Wileńszczyźnie”. W minionym roku zaangażowanych było w nią ponad dwadzieścia gmin i pięćset szkół z całego województwa. Owocem działań było przekazanie ponad dwudziestu ton prezentów dla dzieci, rodaków zza wschodniej granicy.

– To niezwykle piękne, że takie społeczności, jak gmina Poczesna, nagradzają tych, którzy całym sercem, swoim czasem, swoją myślą i twórczą pracą tworzą dla tej społeczności coś wspaniałego. Cieszę się, że mogę się dzisiaj z państwem spotkać. Macie piękną halę, gdzie można tworzyć wielkie, wspaniałe widowiska – zaakcentował Bogusław Morka tuż przed swoim występem, wręczając z okazji spotkania Krzysztofowi Ujmie okolicznościowy prezent, platynową płytę artysty. – Mam nadzieję, że ta płyta przedłuży wspomnienie naszego spotkania – podsumował artysta dziękując włodarzowi za zaproszenie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter