fbpx

Poczesna

Syderyty wręczone po pandemicznej przerwie

fot. Aneta Nawrot/Urząd Gminy Poczesna

Wójt Krzysztof Ujma po raz szósty wręczył statuetki Syderytów, honorując w ten sposób osobowości zasłużone dla lokalnej społeczności. Wzorem ubiegłych lat i tym razem trafiły one do pięciu nagrodzonych. Muzyczną gwiazdą tej edycji była Halina Frąckowiak.

Zaprojektowana przez Jerzego Kędziorę statuetka wręczana jest tym osobom, których zaangażowanie na niwie społecznej czy też praca zawodowa przyczyniają się do ciągłego rozwoju i promocji gminy. Każdy Syderyt jest unikalny. Nie ma dwóch identycznych egzemplarzy, a ruda żelaza wieńcząca każde z wręczanych dzieł w naturalny sposób nawiązuje do tradycji i historii tutejszych ziem. Przez lata słynęły one bowiem z bogatych złóż tego surowca.

Uroczysta gala, podczas której włodarz Poczesnej prezentuje poszczególnych laureatów, jest jednym z najważniejszych wydarzeń miejscowego samorządu. Syderyty każdorazowo przyznawane są w kilku kategoriach. Jedna z nich obejmuje oświatę, kulturę, sztukę. Kolejna sport, zdrowie, opiekę społeczną i ochronę środowiska. Jeszcze inna natomiast przedsiębiorczość. Osobną kategorię zarezerwowano dla tych tych osób, które wykazały się szczególnymi zasługami na rzecz gminy.

– Trzy lata temu, w 2019 roku, zainaugurowano jeszcze jedną kategorię. To tzw. „Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna” – informuje Aneta Nawrot z urzędu gminy.

W przyznawaniu statuetek nastąpiła półtoraroczna przerwa spowodowana obostrzeniami sanitarnymi. Komu w tym roku wójt Ujma wręczył nagrody? W kategorii przedsiębiorczość statuetka trafiła do rąk Stanisława Łukasiewicza, twórcy spółki Pio-Mar, która od ponad trzydziestu lat zajmuje się w Zawodziu produkcją opakowań foliowych. W tej obejmującej sport, zdrowie, opiekę społeczną i ochronę środowiska Syderyt powędrował do Kazimierza Cierpiała, lokalnego społecznika, działacza, prezesa Stowarzyszenia Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Huty Starej A.

– Jeśli zaś chodzi o oświatę, kulturę i sztukę to tym razem nasza gminna nagroda trafiła do pana Mariana Lenartowicza, społecznika o wielu pasjach i autora około dwóch i pół tysiąca wierszy, a także do Zespołu Śpiewaczy Kwiaty Jesieni – relacjonuje Iwona Skorupa, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

To właśnie w strukturach tej instytucji zespół działa nieprzerwanie od 1994 roku, kiedy to powstał. Zasilają go głównie członkowie koła emerytów i rencistów, którzy za kluczowy cel swojej działalności obrali aktywizację kulturalną środowiska seniorów. Przejawia się ona poprzez wymianę doświadczeń, wspólne spędzanie wolnego czasu czy nawiązywanie kontaktów towarzyskich wśród emerytów działających przy innych domach kultury. Szczególny nacisk seniorzy kładą na kształtowanie umiejętności wokalnych wśród osób z zespołu.

Z kolei za szczególne zasługi na rzecz gminy, Syderyta otrzymał Tadeusz Radomiak, prezes koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Poczesnej. Od lat zajmuje się promocją i rozwojem wędkarstwa sportowego. Zorganizował niezliczoną ilość wszelkiej maści zawodów w tej dziedzinie. W kierowanym przez niego kole działa ponad dwustu pięćdziesięciu wędkarzy.

W tym roku Super Syderyt, każdorazowo rezerwowany dla osoby spoza gminy, ale która swoim działaniem dała nie raz wyraz temu, że z Poczesną łączą ją przyjacielskie więzy, dostał Zdislav Mażejko. To starosta gminy Jaszuny. Z tą położoną na Litwie miejscowością tutejszy samorząd współpracuje od szeregu lat. Co roku odbywa się wymiana oficjalnych delegacji, a także realizowane są projekty w zakresie edukacji czy kultury.

Galę rozdania Syderytów tradycyjnie wieńczy koncert gwiazdy wieczoru. Tym razem dla uczestników wydarzenia wystąpiła Halina Frąckowiak. Artystka zaprezentowała w Poczesnej przekrój swoich najbardziej znanych przebojów.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter