fbpx

Miedźno

Symbol bohaterskiej walki polskich żołnierzy został wpisany do rejestru zabytków

fot. Urząd Gminy Miedźno

Na początku października wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego Pomnik Bohaterów Bitwy pod Mokrą.

Tradycja powstania postumentu sięga roku 1975. Wtedy to społeczność regionu kłobuckiego oraz młodzież harcerska okolicznych hufców ZHP dla uczczenia poległych na polu bitwy żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii wznieśli pomnik usytuowany w sąsiedztwie kościoła pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Mokrej. Symbolizuje on bohaterską i patriotyczną walkę polskich żołnierzy w obronie ojczyzny. Jego twórcą jest artysta rzeźbiarz Gabryjel Hajdas.

– Decyzja ta niezmiernie podnosi rangę tego niezwykle ważnego w historii Polski miejsca, upamiętniającego bohaterstwo żołnierzy września. Wiąże się to dla właściciela z licznymi zadaniami i obowiązkami związanymi z utrzymaniem zabytkowego obiektu i zachowaniem jego wartości. Daje jednakże również gminie Miedźno wiele możliwości starania się o pozyskanie środków na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy tym zabytku i przyległego do niego otoczenia – podkreśla Piotr Derejczyk, wójt gminy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter