fbpx

Ekologia w powiecie

Szkoła w Skrzydlowie z nową pracownią do nauk przyrodniczych

fot. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzydlowie zyskała nową pracownię. To efekt zaangażowania dyrekcji szkoły, rady rodziców i wielu innych sympatyków placówki, dzięki których staraniom udało się zrobić projekt i pozyskać niezbędne na remont oraz doposażenie środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Uroczyste otwarcie „Zielonej Oazy” odbyło się w połowie października, w Dniu Edukacji Narodowej. To wtedy właśnie zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło również wójta Piotra Juszczyka czy radnych z gminy i powiatu, mogli wziąć udział w lekcji pokazowej. To podczas niej uczniowie mogli zaprezentować całą gamę możliwości edukacyjnych nowej ekopracowni.

Motywem przewodnim koncepcji przestrzeni jest las i jego otoczenie, aczkolwiek nie brakuje także odwołań do nauk o kosmosie. Świadczy o tym rozpościerające się nad głowami uczniów niebo czy mural Układu Słonecznego. Ponadto klasę, poza nowym wyposażeniem w postaci krzeseł czy stolików, doposażono w dużą ilość nowych pomocy naukowych – mikroskopów, map czy sprzętu laboratoryjnego. Jest i farma mrówek pozwalająca dzieciom na bieżąco śledzić codzienne życie tych pożytecznych owadów.

W tym roku dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Katowicach powstanie w województwie śląskim sześćdziesiąt jeden nowych zielonych pracowni. Od wielu już lat przedmiotem konkursu „Zielona Pracownia” jest utworzenie projektu i wykonanie szkolnej sali na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych.

Poziom nadesłanych prac, a było ich łącznie sto trzydzieści trzy, okazał się tak bardzo wysoki, że zarząd Funduszu postanowił zwiększyć tegoroczną pulę środków z pierwotnie przeznaczonych na ten konkurs 2 mln zł do ponad 2,3 mln zł. Do tej pory na utworzenie prawie trzystu siedemdziesięciu zielonych pracowni wojewódzka instytucja przeznaczyła ponad 13,4 mln zł.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter