fbpx

Powiat częstochowski

Szpital na częstochowskiej Parkitce wyposażony w nowoczesną pracownią akceleratorową

fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie uruchomił nowoczesną pracownię, do której zakupiony został akcelerator Versa HD. Dzięki sięgającej blisko 9,5 mln zł inwestycji możliwe będzie leczenie najbardziej skomplikowanych przypadków nowotworowych.

– Zakup nowoczesnego akceleratora przez nasz szpital pozwoli na wdrożenie innowacyjnych technik leczenia, które były do tej pory niedostępne w regionie częstochowskim. Wpłynie to na poprawę efektywności oraz wzrost bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów – podkreśla Zbigniew Bajkowski, dyrektor szpitala.

Według Bajkowskiego dostęp do tak zaawansowanej technologii był do tej pory możliwy wyłącznie w najlepszych ośrodkach onkologicznych w kraju. Świeżo nabyty akcelerator Versa HD firmy Elekta stosowany jest w radioterapii i zabiegach radiochirurgii. To jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym urządzeń tego typu. Pozwala zminimalizować wpływ leczenia onkologicznego na jakość życia pacjenta, ograniczyć ekspozycję tkanek na naświetlanie i zmniejszyć skutki uboczne terapii.

Zakład radiologii częstochowskiego szpitala, który pod swoją pieczą ma pracownię akceleratorową, każdego dnia leczy od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu pacjentów. Co miesiąc skomplikowaną terapię kończy tutaj ponad setka chorych. Jak podkreśla kierownictwo placówki, postęp technologiczny pozwala w sposób ciągły modernizować zakład.

– Zakup akceleratora, który został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia oraz Województwo Śląskie, to kolejne z działań mające na celu poprawę jakości i skuteczności terapii. Obecnie trwają również prace nad projektem budowy trzech sal operacyjnych o profilu onkologicznym wraz z niezbędną modernizacją sali wybudzeń i Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi – dodaje Zbigniew Bajkowski.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter