fbpx

Miedźno

Szykuje się duża inwestycja drogowa w Kołaczkowicach

fot. Freepik

Władze gminy Miedźno poinformowały właśnie o planach przebudowy dużego układu drogowego w dwóch kolejnych miejscowościach. Do gruntownej modernizacji mają iść tym razem drogi w Kołaczkowicach Dużych i Kołaczkowicach Małych. W sumie prawie 6,5 kilometra gminnych ulic.

Inwestycja jest mocno zaawansowana. Oczywiście nie pod względem wykonawczym, bo do tego etapu jeszcze trochę czasu upłynie, ale przede wszystkim pod kątem przygotowania dokumentacji planowanego zadania. Urząd gminy otrzymał właśnie programy funkcjonalno-użytkowe, w których określono techniczne szczegóły przedsięwzięcia.

– Skala przedsięwzięcia jest bardzo duża. Jego realizacja została podzielona na sześć etapów, które obejmują przebudowę niemal 6,5 kilometra dróg. Drogi dostosowane zostaną do obecnych wymogów bezpieczeństwa, funkcjonalności i komfortu eksploatacji. Poprawi to znacząco estetykę miejscowości, jak również obniży poziom hałasu oraz zapylenia – podkreśla Daria Piątek, rzecznik prasowy urzędu gminy.

Przygotowana właśnie dokumentacja ma być podstawą do ubiegania się przez samorząd o uzyskanie zewnętrznego finansowanie inwestycji. Nie trudno się domyślić, że po obecnych cenach wykonawstwa, całościowy koszt zadania to zapewne kilkanaście milionów złotych. Wójt Piotr Derejczyk zamierza ubiegać się o środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Przebudowane zostaną nie tylko istniejące ciągi, które mają mocno zniszczoną nawierzchnię asfaltową. Inwestycja zakłada także modernizację obecnych w tamtym rejonie odcinków gruntowych, jak chociażby łącznika przy lesie, który połączy biegnące przez Kołaczkowice Duże i Kołaczkowice Małe drogi. Szerokość pasów drogowych zostanie ujednolicona, powstaną szerokie chodniki, zjazdy na posesje, a dzięki budowie kanalizacji deszczowej oraz rowów odwadniających, nastąpi wyraźna poprawa gospodarki gruntowo-wodnej – informuje Piątek.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter