fbpx

Blachownia

Szymańska wyprowadziła Blachownię na pozycję jednego z liderów powiatu

fot. Adrian Biel

Okres mijającej kadencji to dla Blachowni niekwestionowany skok w górę w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. W poprzedniej, według oficjalnych danych z urzędu miasta, pieniędzy unijnych spłynęło do gminy niewiele, około 2 mln zł. Przez cztery lata burmistrz Sylwii Szymańskiej udało się zdobyć aż 35 mln zł. To najwyższa kwota spośród wszystkich samorządów w powiecie częstochowskim, plasująca gminę na pozycji niekwestionowanego lidera w tym zakresie.

Ofensywa inwestycyjna ruszyła wiosną tego roku. W mieście prowadzonych jest równolegle kilka budów, które mają trwale odmienić wizerunek zaniedbanego dotychczas centrum. Wszystko po to, by jak założyły to sobie lokalne władze, za kilkanaście miesięcy miejscowość stała się wizytówką i atrakcją turystyczną w skali całego regionu. I co jeszcze ważniejsze, by mieszkańcy mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury, zarówno tej rekreacyjnej jak i społecznej.

Jednym z głównych zadań jest bowiem rewitalizacja zbiornika wodnego i jego najbliższego otoczenia. Całość prac kosztować będzie przeszło 14 mln zł, z czego ponad 12 mln zł pokryją pozyskane środki unijne na ten cel. Inwestycja prowadzona jest dwuetapowo. Zwodowany w kwietniu refuler odmula jeszcze dno blachowiańskiego zbiornika, ale teren wokół niego został już zagospodarowany. W jego ramach powstała mała architektura, wieża widokowa i nowa szeroka plaża. Dodatkową atrakcją będą wodne fontanny, a dla miłośników aktywnego wypoczynku – pięć kilometrów ścieżek pieszo-rowerowych. Oczyszczanie samego zalewu ma się zakończyć w przyszłym roku.

Mocno zaawansowane prace widać również przy ulicy Sienkiewicza, gdzie za ponad 4 mln zł stworzony zostanie nowoczesny park miejski z dużym placem zabaw. Zbudowane zostaną ponadto ścieżki spacerowe, którym towarzyszyć będą obiekty małej architektury, fontanna, ławki, kosze, poidełka dla ptaków czy domki dla owadów.

Tuż przy gmachu urzędu wykonawcy intensywnie pracują przy budowie zintegrowanego węzła przesiadkowego. Na ten projekt udało się pozyskać 2,7 mln zł dofinansowania, a całość ma kosztować 4,5 mln zł. W ramach inwestycji przebudowywany jest układ komunikacyjny w rejonie skrzyżowania ulic Sienkiewicza i 1 Maja. Modernizacji poddane zostały sieci podziemne. Zarówno kanalizacyjne, gazowe, teletechniczne i energetyczne. Powstaną nowe parkingi i zatoka autobusowa z wiatami przystankowymi, jak również nowoczesne pawilony do obsługi pasażerów.

Pnie się również w górę i pięknieje planowane Centrum Aktywności Obywatelskiej, które mieścić się będzie w budynku dawnej „Prażynki” i w rewitalizowanym budynku przy ulicy Sienkiewicza 16. Nie zapomniano również o rozwoju infrastruktury sportowej. Kompleks nowoczesnych boisk na tzw. Saharze ma być gotowy w przyszłym roku.

– Przez te cztery lata dokonaliśmy ogromnego skoku w rozwoju. Niezaprzeczalnie jesteśmy obecnie w najlepszym okresie rozwoju inwestycyjnego od kilku dziesięcioleci. Zaplanowane działania dotyczące absorpcji środków unijnych sprawiły, że w każdym aspekcie można mówić o niemalże stuprocentowym wykorzystaniu możliwości finansowych pochodzących z budżetu centralnego oraz dotacji unijnych. Dzięki podjętym działaniom mieszkańcy są świadkami zmian, które wpiszą się do historii naszej gminy – komentuje burmistrz Sylwia Szymańska.

Słowa Szymańskiej potwierdzają ogólnopolskie rankingi. W niedawno opublikowanym przez pismo Wspólnota zestawieniu wydatków inwestycyjnych za okres od 2015 do końca 2017 roku, Blachownia awansowała aż o osiemdziesiąt sześc pozycji, plasując się na 298 miejscu w kraju. Najlepszym z dotychczasowych. A trzeba wziąć pod uwagę, że nie wliczano do niego tych kwot, które miasto wyda w tym roku.

Na tak dobry wynik złożyło się ponad trzysta inwestycji, do których możemy zaliczyć przede wszystkim wybudowanie przeszło trzynastu kilometrów nowych dróg, na które przeznaczono 8 mln zł. Zmodernizowano także kompleksowo Przedszkole nr 2, dokończono budowę strażnicy OSP w Blachowni oraz rozbudowano tę w Cisiu. Nowy wymiar i funkcjonalność zyskało targowisko Mój Rynek. Za kilka milionów złotych wymieniono oświetlenie na energooszczędne w całej gminie led’y, wybudowano centra rekreacyjne we wszystkich sołectwach, a placówki oświatowe przeszły remonty. Do tego wszystkiego dodać jeszcze należy wprowadzenie bezpłatnej komunikacji publicznej.

– Niezaprzeczalnie bardzo dużą rolę w życiu mieszkańców odegrało wprowadzenie do budżetu gminy budżetu obywatelskiego, na który corocznie przeznaczamy 350 tys zł. Oprócz inwestycji, Blachownia stała się rozpoznawalna na arenie krajowej. Staliśmy się miejscem organizacji największych imprez sportowych, jak chociażby Pucharu Polski w zawodach triathlonowych. Znajdujemy się na stałej ścieżce rozwoju i z dnia na dzień gmina staje się lepsza i przyjaźniejsza dla mieszkańców, turystów i inwestorów – podkreśla burmistrz Szymańska.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter