fbpx

Konopiska

Tę inwestycję zakończą za półtora miesiąca. Dzięki niej będzie można zredukować nawet 50 proc. kosztów zużycia energii

fot. Urząd Gminy Konopiska

Trwa modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy. Realizujący to zadanie wykonawca wymieni w sumie tysiąc dwieście pięćdziesiąt dwie oprawy sodowe na te typu LED. Dodatkowo, w ramach już istniejącej infrastruktury oświetleniowej, dobudowanych zostanie sto dziewięćdziesiąt sześć opraw tego nowego, energooszczędnego typu. Prace mają zakończyć się na początku czerwca.

Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy to kolejny realizowany przez administrację Jerzego Żurka projekt, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej.

– To niezwykle ważne w kontekście trudnej sytuacji na rynku energii – podkreśla włodarz Konopisk.

Oparte na przeprowadzonym wcześniej kompleksowym audycie energetycznym przedsięwzięcie stanowi pokłosie porozumienia, jakie gmina zawarła w lipcu 2021 roku ze spółką Tauron Nowe Technologie. Pozyskany pół roku później raport nie pozostawiał wątpliwości, że oświetlenie uliczne jest przestarzałe technicznie, awaryjne oraz zbyt energochłonne.

– Przeprowadzona analiza istniejącego stanu rzeczy wykazała znaczne niedobory zarówno jakościowe, jak i ilościowe w kontekście punktów świetlnych. Na terenie naszej gminy występują miejsca, które pomimo istniejącej infrastruktury są słabo oświetlone. Światło lamp sodowych powoduje zafałszowanie kolorów otoczenia, pod koniec użytkowania przestają funkcjonować stabilnie i zwiększają zużycie energii. Tym samym ma to też negatywny wpływ na emisję substancji szkodliwych do powietrza – relacjonuje wójt Żurek.

Wymiana ruszyła w ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku. Jak zakładają władze gminy, modernizacja oświetlenia wpłynie przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa i komfort użytkowników dróg oraz przestrzeni gminnych i w maksymalnym stopniu odzwierciedli naturalne światło dzienne.

– Emitowany strumień światła LED jest przyjazny dla oka i nie powoduje podrażnienia czy zmęczenia. Dodatkowo tego typu lampy mają długą żywotność i są w zasadzie niezawodne. Zabudowane oprawy LED’owe będą wyposażone w układ zasilania z programowalnym trybem redukcji o 30 proc. pomiędzy godz. 23 a 5 rano – dodaje Żurek.

Finalnie, przeprowadzona inwestycja ma doprowadzić do znacznego obniżenie energochłonności systemu poprzez wdrożenie energooszczędnego sprzętu oświetleniowego o najwyższych parametrach użytkowych. Osiągnięcie powyższego celu pozwoli także na uzyskanie znaczących efektów ekologicznych, gdyż do atmosfery trafiać będzie mniej CO₂. Nie bez znaczenia są też efekty ekonomiczne związane z obniżeniem kosztów eksploatacji całego systemu.

– Chcąc obniżyć koszty zużycia energii na terenie gminy zaplanowaliśmy również inne projekty, które zakładają wymianę oświetlenia. Chodzi między innymi o placówki oświatowe, o płytę główną w naszej hali sportowej czy stadion lekkoatletyczny – deklaruje włodarz Konopisk.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter