fbpx

Mstów

Tegoroczne inwestycje w placówki oświatowe. Było sporo remontów i zakupów wyposażenia

fot. Pixabay

– Ze szczególną troską podchodzimy do kwestii związanych z edukacją uczniów szkół z naszego terenu – deklaruje wójt Tomasz Gęsiarz. Jak przekonuje włodarz, gmina w bieżącym roku wykonała szereg niezbędnych inwestycji na tym polu.

Czym konkretnie mogą pochwalić się lokalne władze? Głównie remontami, bo tych było faktycznie sporo i dotyczyły wszystkich placówek oświatowych z terenu gminy.

Na stulecie swojego istnienia Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaskrowie doczekał się choćby odnowienia sali gimnastycznej, sąsiadującej z nią widowni oraz korytarza z szatniami. Do nowej, wyremontowanej sali przeniesiona została również szkolna biblioteka. Pozwoliło to zwiększyć powierzchnię sal lekcyjnych i tym samym przestrzeni między uczniami.

– Dzięki temu uzyskano dużą, przeszkloną salę lekcyjną dla dzieci z klas I-III. Zmodernizowaliśmy też oświetlenie oraz doposażyliśmy ją w tablice i meble – podkreślają pracownicy urzędu gminy.

Z funduszu sołeckiego natomiast zakupiono bramki do piłki nożnej. Udało się także pozyskać środki od Fundacji „Cemex”, które z kolei spożytkowano na wykonanie prac ogrodniczych na boisku. W minionym roku szkolnym, w ramach pedagodzy zdobyli także środki na szkolenia nauczycieli oraz zakupy pomocy i materiałów dydaktycznych.

Powodów do narzekań nie może też mieć Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zawadzie. Nowe oblicze zyskało tamtejsze boisko do siatkówki i kosza. Twarde, betonowe płyty zamieniono na miękką, bezpieczną oraz amortyzującą każdy upadek nawierzchnię kauczukową.

– Poprawił się też stan boiska do piłki nożnej. Zostało ono wyrównane i zyskało nawierzchnię trawiastą, choć efekty nowej murawy zobaczymy dopiero na wiosnę przyszłego roku. W szkole wymieniono również rolety w trzech pracowniach oraz zakupiono między innymi aparat kompaktowy, nagłośnienie, laptopa i zestaw szaf archiwalnych z półkami – dodają urzędnicy.

Dla odmiany w Małusach Wielkich zainwestowano w tablice magnetyczne, stoliki i krzesła. Tutaj także kupiono na wyposażenie laptopa, ponadto wyremontowano trzy sale dydaktyczne i pokój nauczycielski, korytarze, klatki schodowe i zamontowano szklane drzwi. Gruntowny remont przeszła łazienka.

Remontem korytarzy na parterze obiektu zajęto się również w podstawówce w Mstowie. Przy okazji zmodernizowano instalację elektryczną. Jeśli chodzi natomiast o zakupy, to szkoła zyskała stoły do gier świetlicowych, zastawę do kuchni, pomoce do pracowni chemicznej, wyposażenie korytarzy szkolnych i sal lekcyjnych. Głównie meble, tablice, gabloty, rolety zewnętrzne, szafy metalowe dla uczniów czy interaktywną tablicę. Powstała Zielona Pracownia oraz doposażono kuchnię oraz jadalnię.

– W przypadku placówki w Mokrzeszy wyremontowaliśmy dwie sale lekcyjne, w których wykonany został tynk strukturalny, podwieszony sufit, położone panele, listwy i parapety wewnętrzne. W ramach funduszu sołeckiego zagospodarowany został przyszkolny teren. Powstała nowa drewniana altana, a podłoże utwardzono kostką brukową – wymienia wójt Gęsiarz.

W szkole Kucharach docieplono natomiast strop. Nie obyło się także bez zakupu pomocy dydaktycznych oraz niezbędnego wyposażenia w postaci metalowej szafy, dwóch stołów komputerowych wraz ze sprzętem. Z kolei ze środków funduszu sołeckiego kupiony i zamontowany został
wideo-domofon oraz cztery kamery monitoringu wraz z rejestratorem.

Brzyszów wzbogacił się o kosiarkę spalinową oraz dmuchawę. Wszystko to na potrzeby utrzymania terenów zielonych wokół placówki szkolnej. W ramach funduszu sołeckiego tej miejscowości oraz funduszu z Małus Małych szkoła sfinansowała zakup nowego zestawu do nagłośnienia.

– Na terenie szkoły w Krasicach, również za środki pochodzące z funduszu sołeckiego, zamontowano dwie kamery z osprzętem. Inwestycje nie ominęły i przedszkoli w Siedlcu oraz w Wancerzowie. Doposażyliśmy tam place zabaw i zakupiliśmy między innymi monitory interaktywne, laptopy i podłogę interaktywną w przypadku drugiej placówki – dodaje włodarz.

W tym roku, z dwóch rządowych programów, gmina pozyskała także blisko 125 tys. zł dofinansowania na zakup czterdziestu trzech laptopów z przeznaczeniem do prowadzenia nauki zdalnej.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter