fbpx

Koniecpol

Ten festiwal ma szansę stać się znaczącą marką w regionie

fot. Pixabay

19 sierpnia w Kościele Świętej Trójcy w Koniecpolu rozpoczął się II Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Kolejne odsłony w ramach bieżącej edycji będą miały miejsce jeszcze 16 września i 21 października.

To organowe wydarzenie zyskało już charakter cyklicznej imprezy. Pierwszy festiwal odbył się w ubiegłym roku jako cykl trzech koncertów w kolejno następujących po sobie miesiącach. Zarówno sam repertuar jak i dobór wykonawców cieszących się uznaniem zarówno w kraju jak i poza jego granicami, to wyjątkowa gratka dla osób ceniących muzykę na najwyższym poziomie. Zwłaszcza, że w tym przypadku mamy do czynienia ze specyficznym nurtem o zdecydowanie nie masowym charakterze.
 
W przedostatnią niedzielę sierpnia uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu Adama Klareckiego. Towarzyszył mu skrzypek Karol Lipiński-Brańka. Pierwszy z muzyków to absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Na co dzień organista Bazyliki Katedralnej we Włocławku. Kilka lat temu nagrał płytę dokumentującą brzmienie jej organów. Jest również wykładowcą w Państwowej Szkole Muzycznej we Włocławku.

Karol Lipiński-Brańka ukończył tę samą uczelnię co Klarecki. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach w Austrii, Czechach, Holandii, Stanach Zjednoczonych, a także na Łotwie i Litwie. Za granicą również sporo koncertuje. Pełni funkcję koncertmistrza Kapeli Jasnogórskiej. Współpracuje z wieloma znanymi orkiestrami, a także prowadzi klasę skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. W 2013 roku w duecie z pianistką Sonią Lewosiuk wydał debiutancką płytę.

Skąd pomysł, by w Koniecpolu zorganizować wydarzenie tego typu? To inicjatywa burmistrza Ryszarda Suligi. Włodarz za jednym zamachem chciał zachęcić do słuchania muzyki organowej, a także szerzej wypromować kościół parafialny Trójcy Świętej w Koniecpolu. Z jednej strony jako wybitny obiekt architektoniczny, a z drugiej strony jako zabytek stanowiący potencjalną atrakcję dla odwiedzających miasto turystów.

– Kościół ma wspaniałe wyposażenie, którego jednym z ważnych elementów są oryginalne, barokowe organy – mówi burmistrz. – To jedne z niewielu czynnych, zachowanych w Polsce okazów. Mamy obowiązek pokazywania tego jakie perełki z przeszłości zachowały się w Koniecpolu. Naszym olbrzymim atutem jest bogata historia, którą należy kultywować i prezentować jak najszerzej na zewnątrz – dodaje samorządowiec.

Jak przekonuje, zasadniczą ideą organizacji festiwalu z kolei jest popularyzacja muzyki organowej.

– Na ogół bardzo mało znanej, stworzonej z myślą o organach jako instrumencie koncertowym, który umożliwia stylowe wykonanie muzyki dawnej. W trakcie koncertów w Koniecpolu brzmienie organów urozmaicone jest innymi instrumentami oraz doskonałym brzmieniem solistów lub chóru. Stąd nazwa naszego festiwalu i wskazanie również na muzykę kameralną, a więc wykonywaną na innych instrumentach niż organy – tłumaczy burmistrz Suliga, który – co ciekawostka – zanim podjął studia inżynierskie, ukończył wcześniej szkołę muzyczną. Gra na klarnecie i saksofonie.

Burmistrz twierdzi, że miasto dopiero buduje swój kulturalny potencjał. Wcześniej, na podejmowanie tego typu działań nie było po prostu pieniędzy. Gmina borykała się z szeregiem problemów, które obecnym władzom zostawił w spadku poprzednik. Wyprowadzenie Koniecpola z finansowego kryzysu i wdrożenie procesów, które doprowadziły do pozyskania środków zewnętrznych, pozwoliły na organizację szeregu wydarzeń artystycznych dla mieszańców.  

– W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja festiwalu, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W mijającym już okresie wakacyjnym realizowaliśmy natomiast cykl koncertów niedzielnych, na których prezentowane były różne gatunki muzyki od bluesowej, fortepianowej, gitarowej po kwartet smyczkowy. Przed nami, po raz pierwszy w Koniecpolu, koncert muzyki żeglarskiej i szanty. Kolejne miesiące wypełni w części muzyka organowa i kameralna – wymienia Ryszard Suliga.

Kto wystąpi w kolejnych odsłonach II Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej? 16 września Krzysztof Urbaniak, zdobywca wielu nagród na międzynarodowych konkursach organowych. Artysta, który na swoim koncie kilka solowych albumów cieszących się bardzo dobrymi recenzjami. Miesiąc później mieszkańcy będą mieli okazję wysłuchać chóru Basilica Cantans pod batutą Włodzimierza Krawczyńskiego i w towarzystwie niezwykle utalentowanego organisty Henryka Botora.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter