fbpx

Powiat częstochowski

Teraz narodziny dziecka można zarejestrować bez wychodzenia z domu

fot. Pixabay

Na zgłoszenie narodzin potomka rodzice mają trzy tygodnie od momentu wystawienia karty urodzenia. Do tej pory, by dopełnić formalności konieczna była wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca można to zrobić przez internet.

Jedyne co jest potrzebne to profil zaufany ePUAP i dosłownie kilka minut wolnego czasu. Kto nie posiada wspomnianego profilu, instrukcję jak go uzyskać znajdzie tutaj. Dla każdego kto już nim dysponuje, cała procedura rejestracji jest wyjątkowo prosta. Wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl i wybrać usługę, z której chce się skorzystać. Po zalogowaniu system poprosi o potwierdzenie, że jest się rodzicem dziecka. W kolejnym kroku zweryfikowane zostaną dane osobowe.

Po przejściu tego etapu będzie można już dokonać rejestracji dziecka. Koniecznie trzeba podać nazwę szpitala, w którym maluch przyszedł na świat oraz podać jego imię. Trzeba ustalić także numer aktu małżeństwa lub aktu urodzenia, jeśli nie jest się w związku małżeńskim. To znacznie ułatwi weryfikację danych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kolejny krok to wybór adresu, pod którym zameldowany będzie noworodek oraz sposobu odebrania dokumentów. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis go z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej opcji, przesłany zostanie w wersji papierowej lub elektronicznej. Dołączone będzie do niego powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter