fbpx

Poczesna

To były trzy emocjonujące dni Mistrzostw Europy

fot. Urząd Gminy Poczesna

Tor speedrowerowy w Bargłach w ostatni weekend lipca stał się miejscem zmagań najlepszych przedstawicieli tej dyscypliny z naszego kontynentu. Impreza, nad którą honorowy patronat objął wójt Krzysztof Ujma, stała na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym.

Tegoroczna edycja Mistrzostw Europy rozegrana została na dwóch arenach. W Częstochowie, na obiekcie w dzielnicy „Północ”, odbyły się finały seniorskie i juniorskie, natomiast w Bargłach – kobiet i weteranów. Na starcie zawodów stanęło ponad stu pięćdziesięciu zawodników, reprezentujących w sumie sześć krajów.

Imprezę na terenie gminy rozpoczęły piątkowe wyścigi eliminacyjne i repasażowe w kategoriach juniorskich. W sobotę odbyły się półfinały juniorów oraz repasaże w kategorii OPEN. W wyścigach na rodzimym torze znakomicie zaprezentowali się zawodnicy Victorii Poczesna. Emil Krakowian awansował do finału juniorskiego, a wyniki osiągnięte przez Jana Knapińskiego pozwoliły mu uczestniczyć w półfinałowej rywalizacji seniorów.

Niedzielne popołudnie wypełniły z kolei finały Indywidualnych Mistrzostw Europy Kobiet, a po nich Weteranów. Nim jednak doszło do samej rywalizacji sportowców, swoimi artystycznymi prezentacjami uświetniły uroczystość lokalne zespoły ludowe. Wystąpili Wrzosowianie, orkiestra dęta z Mykanowa, a także grający tradycyjną szkocką muzykę dudziarze z częstochowskiego zespołu Pipes & Drums.

Rywalizację pań zdominowały reprezentantki z Wysp Brytyjskich, których łupem padło pierwszych jedenaście pozycji w końcowej klasyfikacji. Zwyciężyła Macie Schmidt z angielskiego Poole. Tuż za nią uplasowała się Laura Watson z Sheffield, a trzecie miejsce przypadło Gemmie Hill z Ipswich. Na dwunastym miejscu sklasyfikowana została Alicja Hamara, a tuż za nią, wywodząca się z miejscowego klubu Izabela Krawczyk.

– Polki odstawały nieco od rywalek, ale nie brakowało im chęci do walki i ambicji, za co należą im się gromkie brawa – mówi Damian Krzyczman, wiceprezez PKS Victoria Poczesna i współorganizator mistrzostw. – Rywalizacja kobiet obfitowała w wiele ostrych ataków i mijanek na krawędzi ryzyka, które często kończyły się kraksami. Na szczęście żadna z pań nie doznała poważnych obrażeń. Turniej finałowy weteranów przebiegał nieco spokojniej, chociaż nie obyło się bez kontrowersyjnych decyzji sędziego i kiepsko wyglądających upadków – relacjonuje.

Tytuł mistrzowski wśród zawodników, którzy skończyli trzydzieści dziewięć lat zdobył Craig Marchant z Leicester City. Drugi był jego kolega klubowy Mark Whitehead, a brązowy medal trafił w ręce częstochowianina Dominika Rychtarskiego. Tuż za pierwszą dziesiątą uplasował się Arkadiusz Dudek z Poczesnej.  

– Trzy dni Mistrzostw Europy na torze w Bargłach pokazały, że na speedrowerze może ścigać się każdy. Wielkie sportowe święto przeszło do historii, jako świetna promocja speedrowera, który jest ciekawą formą aktywności fizycznej oraz bardzo widowiskowym sportem – podsumowuje Krzyczman.

W rozegranych natomiast na częstochowskim obiekcie finałach, Indywidualnym Mistrzem Europy został reprezentujący nasz kraj Marcin Szymański. Na podium stanęli ponadto Bartosz Grabowski oraz Remigiusz Burchardt. W kategorii juniorskiej triumf odniósł Jakub Kościecha. Emil Krakowian zakończył zmagania na piętnastej pozycji.

– Już dzisiaj możemy powiedzieć, że mistrzostwa były wielkim sukcesem sportowym, organizacyjnym i na pewno przyczynią się do promocji naszego regionu i gminy Poczesna. Było to możliwe dzięki wspaniałym ludziom, sponsorom, którzy poświęcili swój czas oraz pokazali, że są otwarci na drugiego człowieka – mówi Iwona Skorupa, dyrektorka Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter